Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Twitter Kurucusu Jack Dorsey’den Yeni Sosyal Medya Platformu

Twitter'ın kurucusu ve eski CEO'su Jack Dorsey, yeni sosyal medya platformu BlueSky'ın beta sürümünü duyurdu.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Twitter‘ı resmen satın almasından sadece birkaç gün sonra, sosyal medya şirketinin kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey’den önemli bir duyuru geldi. Bir süredir merkezi olmayan yeni bir uygulama üzerinde çalışan girişimci, blockchain tabanlı Bluesky Social‘ın beta testlerine başladığını ve yakında piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Business Insider’ın haberine göre dün açılan betaya şimdiden 30 binden fazla kişi kayıt yaptırdı. Kullanıcılar, herkes için yayınlanmadan önce platformu deneyimleyebilecek ve geri dönüşlerini paylaşabilecekler. Bluesky Social uygulaması, “yaratıcılara platformlardan bağımsızlık, geliştiricilere oluşturma özgürlüğü ve kullanıcılara deneyimlerinde farklı seçenekler sunan yeni bir sosyal ağ” olarak tanımlanıyor.

Bluesky Social Uygulaması Blockchain Tabanlı Olacak

jack dorsey bluesky social

Jack Dorsey’nin yeni sosyal medya platformu, algoritmanın tüm kontrolünü kullanıcılara vermesi sebebiyle benzerlerinden ayrılıyor. Bluesky Social, bu teknolojiyi AT Protokolü olarak adlandırıyor. 2019’dan bu yana uygulama üzerinde çalışan Dorsey, yeni projesini nihayet kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yılın kasım ayında Twitter CEO’luğundan istifa eden milyarder girişimci, şirketleşmemiş yeni bir platforma ihtiyaç olduğunu ve Twitter’ın şifreli mesajlaşma uygulaması Signal’e benzer bir “açık kaynaklı protokole” sahip olması gerektiğini savunuyordu.

Bugün Twitter’ın yeni CEO’su olduğu açıklanan Elon Musk, satın alma gerçekleştikten hemen sonra bu koltuğun bir önceki sahibi olan Parag Agrawal ve diğer üst düzey yöneticileri kovdu. Toplam iş gücünün yüzde 25’ini işten çıkarmayı planladığı bildirilen Musk, doğrulanmış hesap (mavi tik) sahiplerinden ayda 20 dolar ücret talep edilecek yeni bir abonelik modelini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.