Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Meta, ChatGPT Rakibi Llama 2’yi Ücretsiz Olarak Yayınlandı

Meta, ChatGPT ve Google Bard'a rakip olarak kendi ürününü tanıttı. Ancak şirket, yapay zeka tabanlı sistemi Llama 2'yi tamamen ücretsiz olarak başlattı.

Bu haftanın başlarında, Meta CEO’su Mark Zuckerberg, ChatGPT rakibi Llama 2’nin Microsoft ile işbirliği içinde geliştirildiğini duyurdu. Ücretsiz olarak araştırma ve ticari kullanıma açık olan en son yapay zeka dil modeli olan bu ürün tamamen ücretsiz olacak.

Llama 2 modeliyle Meta, çevrimiçi olarak sunulan çeşitli yapay zeka tabanlı modelleri üstlenecek ve ayrıca ChatGPT’ye benzer şekilde üretken yapay zeka araçlarından (resimler, metinler ve daha fazlası için) yararlanacak. Ancak kalabalığın arasından sıyrılmak için Meta, bazı rakiplerinden daha erişilebilir olacak.

Llama 2’nin ChatGPT Gibi Rakiplerinden Farkı Ne?

ChatGPT

Llama 2, kullandığı veri ve kodla daha şeffaf olacak ve şirketin yapay zeka sistemlerinin aldığı önyargıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Zuckerberg, “Açık kaynak yeniliği teşvik ediyor çünkü daha birçok geliştiricinin yeni teknoloji ile geliştirme yapmasına olanak tanıyor. Ayrıca güvenlik ve emniyeti de artırıyor çünkü yazılım açıkken daha fazla kişi olası sorunları belirleyip düzeltmek için onu inceleyebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Zuckerberg, sistemin “açık kaynak” olarak geliştirdiğinin özellikle altını çizdi. Özellikle, Amerikan teknoloji devi, Llama 2 modelleriyle cihaz üstü yapay zekayı getirmek için Qualcomm ile işbirliği yapıyor. LLaMA ayrıca Büyük Dil Modeli Meta AI’nın kısaltması olarak kullanılıyor. Meta’nın yeni yapay zeka aracını doğrudan ve ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.