Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Milyarlarca Mesaj Satılmıştı: Discord Sonunda Harekete Geçti

Discord, 620 milyon kullanıcıya ait 4 milyardan fazla genel mesajın botlar tarafından ele geçirildiği iddiasının üzerine harekete geçti.

Bağımsız medya şirketi 404 Media, 620 milyon kullanıcıya kadar 4 milyardan fazla genel mesajın Discord‘un en büyük sunucularından bazılarında botlar aracılığıyla izinsiz olarak toplandığını ve satıldığını iddia etmişti. Bu sunucular arasında Minecraft ve Among Us gibi son derece popüler oyunlar da bulunuyor.

Bu veriler daha sonra şu anda erişime kapalı olan Spy.pet adlı web sitesi tarafından yaklaşık 5 milyar dolara satışa sunulmuştu. Milyonlarca kullanıcının geniş bir casusluk ağı tarafından gözetlenmesi ve bunun uzunca bir süredir yapılıyor olması, büyük bir endişe yarattı. Rapor üzerine harekete geçen Discord, sorumlu hesapları yasakladığını ve yasal işlem başlatmayı planladığını belirtti.

Yapılan açıklamada yer alan ifadeler şöyle:

“Güvenlik ekibimiz bu faaliyeti dikkatli bir şekilde araştırıyor. İncelemenin ardından yasakladığımız Spy.pet adlı web sitesine bağlı olduğuna inandığımız bazı hesapları belirledik. Araştırmamıza dayanarak hesaplar herkesin katılabileceği açık ve hesapların geçerli bir davet bağlantısına kolay erişebildiği Discord sunucularına erişti. Bu hesaplar yalnızca bu sunuculardaki diğer kullanıcılarla aynı bilgileri elde etti”

Discord, özel mesajların risk altında olduğu veya bir kullanıcının profilinde paylaştıklarının ötesinde kişisel veriler olduğu yönünde somut bir bulgunun olmadığını aktardı. Buna karşın yaşanan olay, platformdaki kullanıcı ve veri güvenliği ile ilgili endişeleri gündeme getirdi. Konuyu yasal zemine taşıyacağını vurgulayan şirket, araştırmanın devam ettiğini belirtti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.