Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Kuzey Kore’den Yapay Zeka Destekli Siber Savaş Programı

Kim Jong-Un liderliğindeki sır küpü bir ülke olan Kuzey Kore, yapay zeka destekli araçlarla siber saldırılarını güçlendirmenin peşinde.

Yapay zeka teknolojileri akıl almaz bir şekilde gelişmeye devam ediyor ve artık şirketler veya ülkeler fark etmeksizin, herkes kendi özel yapay zeka araçlarını üretmeye çalışıyor. Bunun sonucu olarak da etik, ahlak veya işsizlik gibi tartışmalar yaratan ChatGPT gibi yeni teknolojilerin yanı sıra bir de siber güvenlik şüpheleri ortaya çıkıyor. Son raporlara göre, Kuzey Kore bir yapay zeka teknolojisi satın aldı ve siber savaş yeteneklerini test etmeye başladı.

Kuzey Kore dünyadaki en gizemli ülkelerden birisi ve tam bir kapalı kutu. Vatandaşları dış dünyadan tamamen izole edilen ve dış dünyayı korkunç bir halde sanan bu garip ülkenin hükümeti ise çok başka işler peşinde koşuyor. Kim Jong-Un liderliğindeki ülke, Çin veya bir takım Asya ülkeleri ile el altından yaptığı ticaretler ile yüksek teknoloji ürünlere erişebiliyor ancak vatandaşlar 1960’lardan kalma bir hayat yaşıyor.

Kuzey Kore, Yapay Zeka Teknolojilerine Erişti

Kuzey Kore'den Yapay Zeka Destekli Siber Savaş Programı

İlginç Asya ülkesi; hükümetler, işletmeler ve önemli kişilerde dahil olmak üzere düzenli olarak yaptığı siber saldırılarla biliniyor. Bugün ise bu alanda ülkenin elini güçlendirecek bir yapay zeka aracına eriştiğini ve bu yapay zekayı siber saldırıları için özel olarak eğittiği ortaya çıktı. ABD’nin hazırladığı rapora göre, siber saldırılarda yapay zeka teknolojilerini benimseyen ilk ülke Kuzey Kore oldu.

Siber saldırı alanında yeni olan yapay zekanın geliştirdiği yöntemlere göre yeni savunma sistemleri geliştirilmesi gerekebileceği için bu durum birçok ülke için tehlike arz ediyor. Siber saldırılara bir gün bile ara vermeyen bu ülke, saldırılarını fidye ödemesi almak veya sözde “düşmanlarına” zarar vermek ve propaganda yapmak için kullanıyor.

Asıl merak edilen nokta ise Kuzey Kore’nin bu teknolojiyi nasıl elde ettiği oldu. Yapay zeka araçlarını çalıştırmak için Nvidia H100 çipi gibi gelişmiş donanımlara ve süper bilgisayarlara ihtiyaç var ve söz konusu ülkenin bu teknolojileri üretemediğini biliyoruz. Uzmanlara göre, paravan bir şirket ile gizlice alınan bu donanımların, yazılım kısmının nasıl çözüldüğü ise sır olarak kalıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.