Squid Game Kuzey Kore’de İdam Gerekçesi Oldu

Son zamanların popüler Güney Kore Netflix dizisi Squid Game, Kuzey Kore'de idam gerekçesi oldu.

Kuzey Kore popüler Netflix dizisi Squid Game’i dağıtanlara ya da izleyenlere ağır yaptırımlar uygulayacak. Bunların birisi de idam.

Radio Free Asia’ya (RFA) göre, Kuzey Kore’de diziyi izleyen ve dağıtan bir adamı idam cezasına çarptırırken, gösteriyi içeren bir disk satın alan bir lise öğrencisi ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Squid Game İzleyen Öğrenciler 5 Yıl Ağır İş Cezasına Çarptırıldı!

RFA’nın haberine göre, diziyi izleyen altı lise öğrencisi de beş yıl ağır iş cezasına çarptırıldı. Müfettişleri de cezalandırıldı, öğretmenler ve okul yöneticileri kovuldu. Medya kuruluşu, uzak madenlerde çalışmak üzere sürgüne gönderilebileceğini de sözlerine ekledi.

Güney Kore dizisi, acımasız hayatta kalma oyunlarında 456 milyar won (38.3 milyon $) para ödülü için yarışan borç yüklü 456 kişinin hikayesini anlatıyor.

Squid Game

Kuzey Hamgyong eyaletindeki bir kolluk kuvveti kaynağı RFA’nın Kore servisine verdiği demeçte, “Her şey geçen hafta bir lise öğrencisinin Güney Kore draması Squid Game içeren bir USB flash disk satın alması ve sınıfta en iyi arkadaşlarından biriyle izlemesiyle başladı ilgilenen diğer birkaç öğrenciye söyledi ve flash sürücüyü onlarla paylaştılar.”

Kaynak, RFA’ya verdiği demeçte, öğrencilerin bir ihbardan sonra hükümet sansürleri tarafından yakalandığını söyledi. RFA, Kuzey Kore hükümetinin ilk kez küçükleri Güney Kore ve ABD gibi kapitalist ülkelerden medyanın dağıtımını, izlenmesini veya saklanmasını cezalandıran bir yasayla cezalandırdığını da ekledi.

RFA’nın kaynağı, “Hükümet, öğrencilerin eğitiminin ihmal edildiğini söyleyerek bu olayı çok ciddiye alıyor” dedi. Habere göre, öğrencilerden biri 3.000 dolar rüşvet ödeyen zengin ebeveynler sayesinde kurtuldu.

Dizi ve film hayranı olan Hüseyin, 2 yılı aşkın bir süre ShiftDeleteNet'te editörlük yaptı. Şimdi ise içeriklerini Turkmmo'da üretmeye devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol