Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Sony, Sinema ve Oyun Alanındaki Kazanç Tablosunu Açıkladı

Sony, yılın ilk yarısında sektörlerdeki gelirlerini açıkladı. Prodüksiyon ve müzik konusunda karını artıran şirket, oyun konusunda bir düşüş gözlemledi.

Japonya merkezli Sony, mali yılın ilk çeyreğini temsil eden nisan ve haziran arasındaki üç ayda 17.5 milyar dolar geliri olduğunu açıkladı. Şirket, son mali raporundan bu yana önemli ölçüde büyüyen küresel ekonomik riskler konusunda uyarıda bulunmuştu. Üç aylık sonuçlar, ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu yavaşlatmak için faiz oranlarını kullanması nedeniyle Japon Yeni‘nin zayıflığından etkilendi.

Haziran sonunda ABD Doları 129.4 Japon Yeni’ne eşitti. Bir yıl önce ise 1 dolar 109.5 Yen’di ancak şu anda 1 dolar 132 Yen‘e denk geliyor. Uzun metrajlı film, TV ağları ve televizyon prodüksiyonunu kapsayan şirket bölümü ise 2.64 milyar dolar gelir ve 394 milyon dolar işletme karı kazandı.

Sony’nin Hisse Değerleri Düştü

Sony

Ardından Sony’nin müzik bölümünün net karı, ise 417 milyon dolardan 460 milyar dolara yükseldi. Ancak oyun bölümü kar sağlamasına rağmen geçen senenin satışlarına göre büyük düşüş yaşadı. Temmuz ayının başlarında Sony, ABD’li video oyunu geliştiricisi Bungie Inc.’in satın alımını gerçekleştirmişti. Tüm bu ortaklık işleri ise 3,7 milyar dolara mal oldu.

Şirket, haziran sonundan itibaren on iki ay içinde ABD’de vizyona girecek 17 filmi olduğunu söyledi. Film sektörü geliri artsa bile oyun gelirlerindeki düşüş, insanların Covid sonrası dış etkinliklere artan ilgisinin bir yansıması oldu. PlayStation Plus’a aylık ücretli abonelik sayısı 47.3 milyona yükseldi ancak aylık aktif kullanıcı sayısı 105 milyondan 102 milyona düştü.

Sony hisseleri Tokyo’da 2022’nin başından bu yana yaklaşık yüzde 22 düşüşle 11.690 JPY’den kapandı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.