Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Activision CEO’su Bobby Kotick Yine Kazançlı Çıkacak

Activision Blizzard CEO'su, Microsoft'un oyun yayıncısını 69 milyar dolarlık satın alması tamamlandığında 15 milyon dolara kadar bir ödeme alacak.

Microsoft kısa süre önce oyun yayın devleri Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın almayı planladığını duyurdu; Bobby Kotick yine kazançlı çıkacak. Bunun yanı sıra ödenecek bu miktar, oyun endüstrisinin şimdiye kadar gördüğü en büyük satın alma fiyat etiketiydi. Bu satın alım, iki büyük konsol üreticisi Microsoft ve Sony tarafından yakın zamanda gerçekleşen devasa oyun endüstrisi satın alma trendinin ardından geldi.

Activision Blizzard, video oyunu yayıncısı genelinde skandallar ile ilgili bir dizi iddianın ortaya çıkmasından sonra, satın alma duyurusuna kadar geçen aylarda ateş altında kaldı. Bu suçlamalar nedeniyle Activision Blizzard’ın CEO’su Bobby Kotick’i istifaya çağıran birçok kişi oldu ve Microsoft’un satın alma işleminden sonra şirkette bazı büyük değişiklikler yapmak isteyeceği yönündeki spekülasyonlar oldukça yüksek.

Bobby Kotick Milyonlarca Dolar Alacak

Bobby Kotick

Bununla birlikte, Bobby Kotick’in mevcut sözleşmesinin sona erdiği Mart 2023 tarihinden önce Microsoft tarafından CEO olarak görevden alınması halinde, 15 milyon dolarlık bir ödeme alacağı ortaya çıktı. Sektörde “altın paraşüt” olarak anılan Activision Blizzard büyüklüğündeki şirketlerin CEO’larının, tartışmaların ardından ayrılmak zorunda kaldıklarında büyük ödemeler almaları alışılmadık bir durum değil.

Şirketin yönetim kurulu üyeleri, şirket çalışma kültüründe kadın ve ikili olmayan çalışanlarına yönelik muamele konusunda bir gelişme gördüklerini kabul ederse, Bobbyt Kotick’in ödemesi de hisse senedinde 22 milyon dolara kadar yükselebilecek. Ayrıca, CEO pozisyonundan çıkarılıp çıkarılmadığına bakılmaksızın, Kotick‘in Activision Blizzard’da Microsoft’un satın alma fiyatı üzerinden yaklaşık 619 milyon dolar değerinde 6.5 milyon hisseye sahip olması da dikkate değer bir bilgi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.