Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft, Activision Blizzard’ı 68.7 Milyar Dolara Satın Aldı!

Call of Duty, World of Warcraft, Diablo ve Overwatch gibi milyarlarca dolarlık oyun serilerinin geliştiricisi ve yayıncısı olan Activision Blizzard, yaklaşık 70 milyar dolara Microsoft'a satıldı!

Xbox platformunun sahibi Microsoft, video oyun tarihinin en büyük satın almalarından birine daha imza attı. ABD’li teknoloji devi; Call of Duty, World of Warcraft, Diablo ve Overwatch gibi milyarlarca dolarlık serilerin arkasındaki geliştirici/yayıncı olan Activision Blizzard‘ı 68.7 milyar dolara bünyesine kattı. Anlaşmayla birlikte Activision, Blizzard ve mobil oyun şirketi King’in elindeki tüm oyunların fikri mülkiyet hakları Microsoft’a geçti.

ABD’li teknoloji devinin satın almaya ilişkin yayınladığı resmi açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Activision Blizzard’ın, Microsoft’un satın alma teklifini kabul ettiğini duyurmak inanılmaz derecede heyecan verici. On yıllar boyunca, Activision Blizzard’ı oluşturan stüdyolar ve ekipler, dünyanın her yerinden milyarlarca insandan büyük saygı kazandı. Activision Publishing, Blizzard Entertainment, Beenox, Demonware, Digital Legends, High Moon Studios, Infinity Ward, King, Major League Gaming, Radical Entertainment, Raven Software ve Treyarch dahil tüm stüdyolardaki, yetenekli, kendini işine adamış insanlarla çalışma şansına sahip olduğumuz için inanılmaz heyecanlıyız”

Activision Oyunları Xbox Game Pass’e Gelecek

microsoft Activision Blizzard

İki şirket arasındaki 68.7 milyar dolarlık dev anlaşma resmiyete dökülene kadar Activision Blizzard ve Microsoft Gaming bağımsız olarak çalışmaya devam edecek. Anlaşma tamamlandığında, Activision Blizzard artık doğrudan Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer‘a bağlı olacak.

Son dönemde cinsel taciz ve ayrımcılık davalarıyla gündeme gelen Activision Blizzard, ortaya savrulan gerçekler sonrasında büyük bir itibar kaybı yaşadı. Firma, zedelenen marka değerini Microsoft çatısı altında yeniden parlatmaya çalışacak. Activision ve Blizzard’a ait çoğu oyunun satın alma sonrasında Xbox Game Pass‘e gelmesi bekleniyor.

Microsoft, geçtiğimiz yılın başlarında Bethesda, Arkane ve MachineGames gibi stüdyoları bünyesinde barındıran ZeniMax Media’yı 7.5 milyar dolara satın almıştı. Activision Blizzard satın almasının Xbox ve PlayStation arasındaki rekabete nasıl bir etki edeceğini zamanla göreceğiz.

[Bu haber, 18 Ocak 17:34 itibarıyla güncellenmiştir]

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.