Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Xbox, Oyun ve Donanım Satışlarında Kan Kaybediyor

Microsoft, 2023'ün ikinci çeyreğine ilişkin finansal raporunu açıkladı. Yüzde 2 artışla 52.7 milyar dolar gelir elde eden ABD'li teknoloji devi, Xbox kanadında ise düşüş bildirdi. Detaylar haberimizde.

Microsoft, 10.000 kişiyi işten çıkaracağını açıklamasından yaklaşık bir hafta sonra 31 Aralık’ta sona eren çeyreğe ilişkin en son kazanç raporunu yayınladı. 2023 yılının 2. çeyreğinde Xbox’ın donanım geliri yüzde 13 azalırken, içerik ve hizmet gelirleri yüzde 12 düşüş yaşandı. Genel olarak, ABD’li teknoloji devinin oyun geliri yıldan yıla yüzde 13 oranında düşüş gösterdi.

Microsoft, üç aylık dönemde yüzde 2 artışla 52.7 milyar dolar gelir elde ederken, net kazancı yüzde 12 düşüşle 16.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Xbox ve Bethesda dahil Microsoft’un çeşitli bölümlerindeki 10.000 çalışanın dahil olduğu büyük çaplı işten çıkarmalar ve küçülmeyle ilgili atılan diğer adımların, şirkete tahmini olarak 1,2 milyar dolara mal olduğu bildirildi. Teknoloji devi, oyun tarafında yaşanan düşüşün gerekçesi olarak, birinci çeyrekteki güçlü büyümeyi gösterdi.

İkinci Çeyrekteki Xbox Satışları Hayal Kırıklığı Yarattı

microsoft xbox

Microsoft, önceki çeyreğin kazanç raporunda donanım satışlarının yüzde 13 büyüdüğünü ve bunun Xbox Game Pass aboneliklerindeki artıştan kaynaklandığını açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl dünya çapında 25 milyon aboneye ulaşan servis, bir süredir durgun bir performans gösteriyordu. Şirket, daha fazla konsol satmayı ve kullanıcıları Game Pass’e çekmesi umuduyla Xbox Series S’in fiyatını kısa süreliğine 249,99 dolara düşürdü, ancak beklediği etkiyi göremedi.

Xbox tarafındaki düşüşe ek olarak, bilgisayar gelirleri de ikinci çeyrekte yüzde 39 düştü. Bununla birlikte Microsoft Cloud geliri yüzde 20’nin üzerinde artarken, Microsoft Office ve diğer sunucu ürünlerinde de kâr artışı görüldü. Microsoft, oyun tarafındaki gelir düşüşüne ve işten çıkarmalara rağmen Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın almakta kararlı. ABD Federal Ticaret Komisyonu, tarihi anlaşmayı engellemek için dava açacağını açıklamıştı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.