Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft On Binlerce Çalışanını İşten Çıkarabilir

Microsoft, küreselde yaşanan ekonomik dalgalanmalar sebebiyle 11 bin çalışanını işten çıkarmayı planlıyor.

Microsoft, Xbox ve Edge bölümlerinde yaklaşık 1.000 çalışanını işten çıkardıktan sonra, önümüzdeki haftalarda iş gücünün yüzde 5’ini etkileyen başka bir işten çıkarma planı yapıyor. Raporda, sayının oldukça yüksek olabileceği söyleniyor ve şirketin 220.000 kişilik ekipten yaklaşık 11.000 çalışanını kovabileceği belirtiliyor.

Kaynaklara atıfta bulunan ayrı bir Bloomberg raporu, bu büyük işten çıkarmanın ekonomik koşullar nedeniyle yapıldığını belirtti. Microsoft, geçen yıl boyunca satışlarında ve hisselerinde düşüş yaşadı. Ardından 2023 mali yılının ilk çeyreğinde beş yılın en yavaş büyümesini yaşadıklarını belirten şirket, net gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 14 azaldığını söyledi.

Microsoft, Küçülme Stratejisine Gidecek

Microsoft

Önceki çeyrekte şirketin net geliri, sadece yüzde 2’lik bir artışla 16.7 milyar dolar ile nispeten sabit kaldı. The Business Insider’ın bir raporuna göre, Windows üreticisi farklı bölümlerde işe alımları durdurdu ve artık üst düzey yönetici atamalarını da bıraktı. Raporlar doğruysa, Microsoft’un yeni işten çıkarmaları büyük ölçüde küçülme stratejisine dayanıyor.

Daha öncesinde Meta ve Amazon gibi şirketler de ekonomik dalgalanma sebebiyle işten çıkarmalar gerçekleştireceğini söylemişti. Büyük teknoloji şirketleri, geçen yılın ağustos ayından ocak ayına kadar küçülme stratejilerine devam etti. 2023’ün sadece ilk 18 gününde 104 teknoloji şirketi 26.000’den fazla çalışanını işten çıkardı. Geçen yılki verilerde ise 1.021 şirketin 154.036 çalışanını işten çıkardığı görüldü.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.