Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

FTC’den Dava: Microsoft Activision Blizzard Anlaşması Zorda

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Microsoft'un Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolara satın almasını önlemek amacıyla dava açtı.

Microsoft’a, ABD Federal Ticaret Komisyonu’ndan (FTC) kötü haber geldi. Teknoloji devinin, 68,7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını kapsamlı şekilde soruşturan kurul, anlaşmanın iptali için dava açtı. FTC, birleşmenin gerçekleşmesi halinde “Microsoft’un rakiplerini Xbox konsollarına, Game Pass aboneliğine ve bulut oyuna bağlı hale getireceğini” söylüyor. Kısacası komisyon, tarihi anlaşmanın pazardaki rekabeti baltalayacağı görüşünde.

Düzenleyici kurumun, Microsoft Activision-Blizzard anlaşmasının iptaline yönelik dava açacağı bir süredir konuşuluyordu. Bu haftanın başında ise Microsoft‘un satın almayı mahkemede savunmaya hazırlandığı haberi çıktı. Ayrıca dört üyeli komisyondaki lehte ve aleyhte oyların eşit olduğuna da gelen bilgiler arasındaydı. Fakat bugün FTC tarafından yapılan açıklamada, davanın açılma kararının üçe bir oyla kabul edildiği belirtildi.

68,7 Milyar Dolarlık Satın Alma Suya Düşebilir

microsoft activision blizzard

Peki bu, 68,7 milyar dolar dev anlaşmanın suya düştüğü anlamına mı geliyor? Hayır, henüz kesin olarak neticeye bağlanan bir durum yok. Komisyonun yasal şikayette bulunarak dava sürecini başlatması, bir idare hukuku yargıcının FTC’nin iddialarını daha ayrıntılı olarak dinleyeceği resmi bir duruşmanın gerçekleşeceği anlamını taşıyor. Komisyon, anlaşmayı engellemeye çalışmasının nedenlerinden biri olarak Microsoft’un 7,5 milyar dolarlık ZeniMax Media satın alımını gösterdi.

Rapora göre şirket, bu birleşmeden önce antitröst düzenleyicilerine rakip platformlardan oyunları çekmeyeceğine dair defalarca güvence vermesine rağmen, Bethesda tarafından geliştirilen Starfield‘ın Xbox ve PC’ye özel olacağını duyurdu. Kesin çıkış tarihi açıklanmayan oyunun 2023 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor. FTC’nin Rekabet Bürosu direktörü Holly Vedova, “Microsoft, rakiplerinden içerik saklayabileceğini şimdiden gösterdi” dedi.

FTC, Microsoft’un Sözüne Güvenmiyor

federal ticaret komisyonu ftc

Microsoft, anlaşmanın onaylanması halinde Call of Duty serisini PlayStation, Nintendo ve Steam platformunda en az 10 yıl süreyle tutacağını tahhüt etmişti. Fakat bu tavizler, ABD gibi kilit pazarlardaki düzenleyicilerin endişelerini gidermişe benzemiyor. Tarihi satın alma, şu ana kadar Brezilya, Suudi Arabistan ve Sırbistan’da onaylanmış olsa da, Avrupa Birliği’ndeki antitröst komisyonları ve Birleşik Krallık’taki Rekabet ve Piyasalar Otoritesi tarafından hala derinlemesine inceleniyor.

Öte yandan Microsoft başkanı Brad Smith ve Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, FTC’nin dava kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Smith, “Activision Blizzard’ı satın alma anlaşmamızın rekabeti artıracağına ve oyuncular ve oyun geliştiricileri için daha fazla fırsat yaratacağına inanmaya devam ediyoruz” dedi. Kotick ise dava haberlerinin endişe verici olduğunu söyleyerek “Bu anlaşmanın rekabete aykırı olduğu iddiası gerçeklerle uyuşmuyor. Argümanlarımızın kabul göreceğine ve bu zorluğu aşacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.