Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Stranger Things’in Eddie’si Joseph Quinn’in Rol Aldığı Dizi ve Filmler

Stranger Things'in destansı dördüncü sezonundaki yeni karakterlerden biri olan Eddie Munson, tüm izleyicileri kendine hayran bıraktı. Peki, karakteri canlandıran İngiliz aktör Joseph Quinn'i başka nerede izleyebilirsiniz? Başarılı oyuncunun rol aldığı en iyi dizi ve filmleri sizler için listeledik.

Yıllarca süren bir bekleyişin ardından dördüncü sezonu ile geri dönen Stranger Things Eddie dahil olmak üzere pek çok yeni karakteri bizlerle tanıştırdı. Hawkins Lisesi’ndeki Hellfire Club’ın ‘ucube’ liderini Joseph Quinn canlandırıyor. İngiliz aktör, uluslararası şöhrete Stranger Things 4. sezonu ile kavuşsa da, aslında ülkesi İngiltere’de yıllardır tanınan bir isim.

Sayısız yetenekli mezuna sahip prestijli bir drama okulu olan Londra Müzik ve Dramatik Sanat Akademisi’nden (LAMDA) mezun olan Quinn, son yedi yılda, çoğunlukla dönem dizileri olmak üzere İngiliz televizyonlarında düzenli olarak izleyici karşısına çıktı. Fakat yukarıda da söylediğim gibi asıl patlamayı Netflix’in fenomen dizisi ile gerçekleştirdi.

Ekranda Joseph Quinn’in karakterini gören izleyiciler klavyeyi ellerine aldılar ve Google’a Stranger Things Eddie kim? Stranger Things Eddie gerçek adı ne? gibi sorular sormaya başladılar. Stranger Things 4. sezondaki performansı ile beğeni toplayan İngiliz aktör, geçmişte Game of Thrones dahil pek çok dizi ve filmde rol aldı. Onlardan en iyilerini sizler için bir araya getirdik!

Joseph Quinn’in Rol Aldığı Dizi ve Filmler

Dickensian (2015-2016)

Stranger Things Eddie

Joseph Quinn, izleyici karşısına ilk kez 2015’te Dickensian‘da çıktı. Çeşitli Charles Dickens romanlarından birçok karakteri bir araya getiren dizi, Victoria dönemi Londra’sında geçiyor. İngiliz aktörün canlandırdığı Arthur Havisham, kızgın, depresif ve donuk olmasına rağmen duygusal yönü ağır bir karakter. Quinn’in dizide yarattığı fark hemen hissedilse de, seri yalnızca bir sezon sonra iptal edildi.

Game of Thrones (2017)

Joseph Quinn game of thrones

Stranger Things Eddie karakteri ile Quinn’i bizlerle tanıştırsa da, aslında oyuncu geçmişte dev bir dizinin daha parçası olmuştu. 2017 yılında Game of Thrones‘un 7. sezonundaki ‘The Spoils of War’ başlıklı 4. bölümünde rol alan aktör, Winterfell’i koruyan Koner adında bir Stark askerini oynamıştı. Yalnızca birkaç replikten oluşan iki sahnede yer aldığı için Quinn’in oyunculuk becerilerini pek görmüyoruz. Fakat Game of Thrones gibi dev bir dizide yer almak herkesin harcı olmasa gerek.

Timewasters (2017)

Joseph Quinn

2017’de Quinn, zaman yolcuğu temalı İngiliz komedisi Timewasters‘ta küçük bir rol aldı. Dizi, kendilerini 1920’lere ışınlayan ve eve dönüş yolunu bulmaya çalışan dört genç müzisyene odaklanıyor. İngiliz aktör, dizinin ilk iki bölümünde, bir doğum günü partisinde grup üyelerinden birine aşık olan genç bir adam olarak görünüyor. Timewasters, harika eleştiriler almasına ve ödüllere aday gösterilmesine rağmen sadece iki sezon ekranda kalabildi.

Howards End (2017)

Stranger Things Eddie Munson

Joseph Quinn, EM Forster’ın 1910 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan BBC mini dizisi Howards End‘de Leonard Bast karakterini canlandırmıştı. Hayley Atwell ve Matthew Macfadyen’in başrollerini paylaştığı seri, yüzyılın başında İngiltere’deki sosyal sınıf bölünmesine odaklanıyor. Leonard Bast, geçinmek için mücadele eden ve yanlışlıkla trajik bir hikayeye dahil olan gizemli, işkence görmüş bir ruhtur. Howard Ends, özellikle Atwell’in etkileyici performansı sayesinde çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı.

Overlord (2018)

Stranger Things Eddie kim

Stranger Things’in Eddie Munson’ı Quinn’in ilk uzun metrajlı filmi JJ Abrams’ın İkinci Dünya Savaşı’nda geçen korku filmi Overlord oldu. D-Day çıkarması sırasında geçen 2018 yapımı film, bir Alman radyo kulesini yok etmek için gönderilen bir grup Amerikan paraşütçünün aynı anda şiddetli mutasyona uğramış kurbanlarla dolu bir yeraltı laboratuvarını yok etmeye çalışmasına odaklanıyor.

Quinn, Grunauer adında Almanca konuşan bir Amerikan askerini oynuyor. Ne yazık ki, filmin ilk birkaç dakikasında bir uçak kazasında öldüğü için ekranda fazla kalmıyor. Yine de böylesine büyük bir stüdyo filminde yer almak oyuncunun kariyerinde önemli bir kilometre taşı oldu.

Les Misérables (2019)

Stranger Things Eddie gerçek adı ne

Quinn, 2019’un başlarında, Victor Hugo’nun 1862 tarihli romanı Les Misérables‘in BBC mini dizisi uyarlamasında devrimci lider Enjolras’ı canlandırdı. İkonik karakterin sayısız tasviri yapıldı, ancak Quinn’in performansı, ilk bakışta dikkati çekiyor. 6 bölümlük seri, özellikle Lily Collins’in Fantine rolündeki performansıyla takdir topladı.

Make Up (2019)

Joseph Quinn rol aldığı diziler

Joseph Quinn’in rol aldığı son film 2019 yapımı Make Up oldu. İngiliz sanat filmi, Cornwall’daki bir tatil karavan parkında yaşayan erkek arkadaşı olan Tom’u (Joseph Quinn) ziyaret eden Ruth’un, Tom’un kendisini aldattığından şüphelendikten sonra gizemli bir takıntıya kapılma hikayesini anlatıyor.

Quinn destekleyici bir rolde bulunsa da, kız arkadaşını kaybettiğini hisseden aşık genç bir adam olarak gösterdiği performans inanılmaz derecede gerçekçi. Film hem olumlu hem de olumsuz eleştiriler aldı, ancak başrol oyuncusu Molly Windsor’un performansı büyük beğeni topladı.

Small Axe (2020)

Joseph Quinn filmleri

Quinn’in Stranger Things’ten önce rol aldığı son proje, İngiliz antoloji film serisi Small Axe‘ti. Oscar ödüllü 12 Yıllık Esaret’in yönetmeni Steve McQueen tarafından yaratılan seri, 1970’lerde Londra’daki Hintli göçmenlerin hikayelerini anlatıyor.

Quinn, 1971’de Mangrove Nine davasının gerçek hikayesini anlatan serinin ilk filmi Mangrove’da küçük bir rol oynuyor. Irkçı bir polis şefinin yanında çalışan, ancak aynı ayrımcı duyguları paylaşmayan bir polis memurunu canlandıran İngiliz oyuncu, performansıyla takdir topladı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.