Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Soulflow İnceleme

Yerli geliştiricilerin kurduğu Bluespy Studios tarafından Steam'de yayınlanan Soulflow isimli ilginç dedektiflik oyununa yakından bakıyoruz.

Soulflow inceleme yazımıza geçmeden önce, oyunun yerli yapımcılar tarafından geliştirildiğini belirtelim. Bunu söylüyorum çünkü Türkiye’de genellikle mobil oyun sektörüne yöneldiğimiz veya simülasyon ile korku oyunları arasında gidip geldiğimiz için böyle farklı kafada bir dedektiflik oyunu görünce çok sevindim. Üstüne bir de 6.20 TL‘ye satıldığını görünce inanamadım.

Fiyat konusunda ülkesini es geçmeyerek güzel bir yerel fiyatlandırma yapan yapımcılara buradan güzel selamlarımızı gönderiyoruz. Steam’in güncel dolar kuru ile oyunun 30 TL’den ucuz olmaması gerektiğinin altını çizelim. Özetle, karşımızda sağlam, rahatlatıcı ve sizi rahatlatırken de düşündürecek bir oyun var desem yanlış olmaz. Gelin, oyunun ince detaylarına yavaştan inelim.

Soulflow İncelemesi

Soulflow İnceleme

Hemen merakınızı giderelim, bu bir Türk oyunu olduğu için Türkçe dil desteği mevcut. Oyun, karakterimizin mahallesinde işlenen bir cinayeti çözmeye dayalı bir dedektiflik oyunu. Karakterimiz dedim ama oyunun benzer bir mekaniği de var, ruh aktarım sistemi. Mahalledeki komşularınızla muhabbet edebilmenin yanı sıra, bir de onlara ‘selam vererek’ ruhunuzu onlara aktarıyor ve kontrolünü ele alabiliyorsunuz.

Mahalle dedim ancak yalnızca dışarıda araştırma yapmayacak, evlere ve kafelere de girerek oradaki çeşitli eşyaları da incelemeniz ve farklı insanlarla da konuşmanız gerekecek. Kontrolünü ele aldığınız kişi ile her komşuda farklı diyalog seçeneklerinin açıldığını da belirtelim. Özetle, herkesi tanıyıp herkesi birbirleri ile konuşturmanız gerek. Tek bir amacınız var, mahalledeki cinayetin şüphelisini bulmak.

Tekrar Tekrar Aynı Günü Yaşamak

Soulflow İnceleme

Şüpheliyi bulmalısınız ancak bunun için 24 saatiniz var ve hatta oyunda sırf saati kontrol etmeniz için bir tuş bile mevcut. Gece yarısına kadar yapabildiğinizi yapıp ana karakterimiz ile tekrar evinizde uyanıyorsunuz. Adeta, Türk yapımı Deathloop diyebilirim. Tabii ki daha önceden öğrendiğiniz bilgiler ve yaptığınız her eylem sizde kalıyor, bu sayede aynı şeyleri tekrar tekrar yapmıyoruz.

Ayrıca, Soulflow’da karakterle konuşmanın yanı sıra, onların biyografilerine de erişerek daha detaylı bilgi sahibi olabiliyoruz. Aynı mahallede yaşayan komşular olduğumuz için doğal olarak geçmişlerine bir tık da olsa hakimiz. Bu arada, mahallemizin bir de köpeği var ki onun da kontrolünü ele alabiliyoruz ve hızlı koşma ve zıplama özelliği yalnızca bu dostumuzda mevcut. Son olarak, bu köpeğe dair ufak bir bulmaca olduğunu da belirteyim spoiler vermeden, aklınızda bulunsun.

Grafikler ve Atmosfer

Soulflow İnceleme

Bence oyun hakkında yeterince konuştum bile. Soulflow özünde bir dedektiflik oyunu olduğu için spoiler vermeden konuşmaya özellikle dikkat ettim ve bu macerayı keşfetmek artık tamamen size kalmış durumda. Oynanış kısmı için son olarak sağ alttaki günlüğü bol bol kontrol edin, oyundaki sekiz karakteri de iyi tanıyın diyorum ve oyunda iki farklı son olduğunu söylemekle yetiniyorum.

Şimdi gelelim grafik ve atmosfer kısmına. Soulflow geliştirici ekibi monokrom bir renk paleti tercih etmiş, yani ekranda genellikle siyah, beyaz ve gri tonları ile karşılaşacaksınız. İki buçuk boyut dediğimiz tasarımı tercih eden ekip, bu işin altından kalkmayı başarmış. Karakterlerin siyah olmalarına rağmen bariz farkları olması, hoş ve sakin bir atmosfer ile arkadaki rahatlatıcı müzik birleşince, görsel ve işitsel açıdan tatmin oldum.

Soulflow İnceleme Sonucu

Soulflow İnceleme

Next in Game yayıncılığı altında Steam’de piyasaya sürülen yerli yapımlardan Izmir: An Independence Simulator, Planet TD, Non-Stop Raiders ve Agent in Depth ile tek pakette dört oyunu birden 37 TL gibi mükemmel bir fiyata alabileceğiniz gibi, yalnızca bu yapımı tek başına 6.20 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Sudan ucuz dediğimizden türden fiyatı ile bu keyifli oyunu kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

Dedektiflik oyunu türüne ilgi duymasanız bile, gerek yerli yapımcılarımıza ufak bir destek, gerek boş kaldığınız bir vakitte bu oyunun atmosferi ile birkaç saat keyifli vakit geçirmek için kütüphanenize atın kalsın diyoruz. Benim oyunu bitirmem yaklaşık 60 dakika kadar sürdü ancak birkaç başarım açmak için ve yüzde 100 ile tamamlamak için bu süreyi 1 saat kadar daha uzattım.

Özetle, olumlu ve olumsuz yönleri düşündüğümüzde, fiyatına göre kesinlikle kütüphanenizde bulunması gereken yapımlardan bir tanesi. Katil kim acaba, şimdi ne olacak derken zaten tek oturuşta oyunu bitirebilirsiniz! Bugün 6 TL’ye birkaç saatlik eğlence kaldı mı ki zaten? Soulflow Steam sayfasına giderek oyunu satın alabilir veya daha sonra satın almak üzere istek listenize ekleyebilirsiniz.

İnceleme Özeti

Soulflow İnceleme

Soulflow, mahallenizdeki katili bulmaya çalıştığınız, gizem dolu ve keyifli bir yapım.
7
İyi

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 2 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  Thanks for submitting your rating!
  Please give a rating.

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!