Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Izmir: An Independence Simulator İnceleme

Kule savunması türündeki yerli yapım Izmir: An Independence Simulator, hem oynanışı hem de tarihsel referanslarıyla son derece eğlenceli bir oyun. Siz değerli okurlarımız için, Erken Erişim sürecindeki oyun hakkındaki düşüncelerimizi kaleme aldık.

Günümüzün en popüler PC oyun mağazası olan Steam‘de her türden binlerce oyun bulmanız mümkün. Bunların arasında, daha önce dikkatinizi çekmemiş olabilecek yerli yapımlar da mevcut. Türkiye’de oyun geliştirme ekosistemi son yıllarda müthiş bir ivme kazandı. Hatta 2022’de açılan oyun stüdyolarının sayısına bakıldığında bu alanda Avrupa’da ilk sırada yer alıyoruz. Ne var ki, yerli geliştiricilerin mutfaklarından çıkan yapımları çoğu zaman ıskalıyoruz.

Şu anda Steam’de gelecek vaat eden çok sayıda bağımsız Türk oyunu bulunuyor. Nisan 2022’de Erken Erişim’e giren Izmir: An Independence Simulator da bunlardan biri. Trainspotting Studio’nun ilk projesi, pek çok yerli oyun stüdyosuna çatı olan Next in Game tarafından yayınlanıyor. Dalga dalga gelerek zamanla güçlenen düşmanlara karşı kule savunması yaptığımız taktiksel oyun, Milli Mücadele dönemine dair ilgi çekici referanslarla deneyimi daha da zenginleştiriyor.

Izmir An Independence Simulator

Bornova, Konak, Alaçatı ve Efes gibi, İzmir’den farklı yerlerin olduğu bir haritamız var. Oyunda ayrıca, işgal yıllarında yaptığı konuşmalarla halkı harekete geçiren Türk edebiyatçı Halide Edip Adıvar dahil farklı karakterler de bulunuyor. Oyundaki her karakter farklı düşünüyor ve yaptığınız her seçimle onlarla olan ilişkiniz değişiyor. Bu nedenle vereceğimiz kararları akıllıca düşünmemiz gerekiyor. Karakterlerle ilişki puanı kazanmak için onların isteklerini dinliyoruz ve hatta şakalaşabiliyoruz.

Karakterlerle olan ilişki puanlarımıza göre kartlarını satın alabiliyoruz ve kartların özellikleri ile bölümleri geçebiliyoruz. Geçtiğimiz her seviyeden sonra karakter bizlere bazı öneri ve düşüncelerle geliyorlar. Karşımıza çıkan cevap şıklarından birini seçerek, hem hikayedeki olasılıkları genişletiyoruz hem de karakterlerle etkileşimimizi artırıyoruz. İnsanlarla konuştuğumuz kısımlar gerçekten eğlenceli. Daha da önce de belirttiğim gibi hem karakterler hem de konuşmaların tarihsel referanslar içermesi oyunu daha da keyifli kılan bir faktör olmuş.

tower defence oyunları

Izmir: An Independence Simulator‘da farklı çeşit silahlar, haritalar ve bölümler var. Seviye tasarımı tatmin edici olmakla birlikte, arayüzün iyileştirilebileceğini düşünüyorum. Her oyunun başında silahlandırabileceğimiz kule sayısı sınırlı oluyor. Fakat odun kaynağı yaratarak yolun kenarlarına yeni kuleler inşa edebiliyoruz. Oyunda çoğunlukla 1. Dünya Savaşı döneminden silahlar olmakla birlikte, günümüzün teknolojik silahları da yer alıyor. Ayrıca yola koymak üzere askerler de satın alabiliyoruz.

Bazı silahlar o kadar güçlü ki, dalgaları kolaylıkla tutmanızı ve bölümü rahatça geçmenizi sağlıyor. Bununla birlikte oyundaki zorluk seviyesi bir süre sonra zorlaşıyor ve sizi yeni taktikler denemeye itiyor. Taktikleri kavradıktan sonra oyun akıcı ve eğlenceli geçiyor. Ayrıca ses efektleri müzikler de gayet yerinde ve yeterli. Eksi bir yan olarak, silahların daha pahalı olabileceğini düşünüyorum. Genellikle tower defence oyunları silah satın alma ve geliştirme noktasında oyuncuları zorlayan bir yapıya sahiptir. Izmir: An Independence Simulator bu konuda biraz daha insaflı.

yerli oyun

Ek olarak, silahların grafikleri de iyileştirilebilir. Bu tür oyunlarda yola koyduğunuz silahların kombinasyonu büyük bir önem taşıdığı için, hangi silahı nereye yerleştirdiğinizi kolaylıkla anlamanız gerekir. Kulelerdeki silah tipini çoğu kez unuttum ve hangi silahı nereye koyduğumu anlamakta zorlandım. Son olarak, adında İzmir olan bir yerli oyunda Türkçe dil desteğinin olmaması biraz garip olmuş. Yoğun bir diyalog sistemi olmamakla birlikte, bu konuşmaları Türkçe olarak görmek isterdim.

Bununla birlikte, oyun henüz Erken Erişim’de olduğu için geliştirmeye müsait bir yapıda. Ekibin, oyunculardan gelen eleştirileri dikkate aldığını ve geliştirme sürecine devam ettiğini umuyorum. Izmir: An Independence Simulator, Steam‘de sadece 4,20 TL‘ye satılıyor, ancak fiyatının çok üzerinde bir keyif verdiğini net bir şekilde söyleyebilirim. Eğer tower defence türünü seviyorsanız, oyunu mutlaka kütüphanenize eklemenizi öneririm.

İnceleme Özeti

Izmir: An Independence Simulator İnceleme

Tower defence türündeki Izmir: An Independence Simulator, keyifli oynanışını tarihsel referanslar içeren diyalog sistemi ve karakterleriyle zenginleştiriyor.
6
Ortalama

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Berk, Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve ShiftDelete gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  A mininum rating of 0 is required.
  Please give a rating.
  Thanks for submitting your rating!

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!