Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Planet TD: Bağımlısı Olacağınız Yerli Kule Savunma Oyunu

Türk geliştiriciler tarafından yapılan kule savunma türündeki Planet TD, eğlenceli vakit geçirebileceğiniz hoş bir oyun. Bu incelememizde, MD Games imzalı yapıma yakından bakıyoruz ve deneyimlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

Next in Game tarafından yayınlanan Planet TD, kule savunması türünde bir oyun. 6 Ocak 2023 tarihinde Steam’de yerini alan yerli yapım, MD Games‘in imzasını taşıyor. Bir kez girdikten sonra saniyeler içinde kendisine bağlamayı başaran oyun, keyifli vakit geçirebileceğiniz bir deneyim yaşatıyor. Neredeyse bir simit parası kadar olan 6,20 liralık fiyatı, aldığınız hazzı kesinlikle yansıtmıyor. Hatrı sayılır bir süre geçirdikten sonra net bir şekilde diyebilirim ki, Planet TD fiyatına göre kesinlikle daha fazlasını hak eden bir yerli oyun.

Kafa karıştırıcı ayrıntılardan arındırılmış son derece sade bir oyun olan Planet TD, istilacı robotlara karşı savunmamız gereken dört farklı gezegen içeriyor. Dağlar, ormanlar, buzullar ve çöllerden oluşan bu gezegenleri düşmanlardan arındırmaya çalışırken, strateji ve analiz becerilerimizi ön plana çıkarmalıyız. Yol üzerinden gelen düşmanları yolun kenarındaki belirlenmiş alanlara kurduğumuz silahlar ile öldürmeye çalışıyoruz ve düşmanların yolun sonuna ulaşmasını engelliyoruz.

kule savunması oyunu

Savunmamızı yaparken 6 farklı kuleyi en stratejik şekilde kullanmalıyız. Her kule için seviyeye bağlı farklı geliştirme seçenekleri mevcut. Her kule için dört farklı renk bulunuyor: Mavi, Yeşil, Kırmızı ve Sarı. Maviden Yeşile gidildikçe kuleler güçleniyor. Oyun esnasında kuleyi inşa ettiğinizde o kulenin nadirlik seviyesine göre bu dört renkten bir kule üretiliyor. Kulelerin nadirliği arttıkça güçleri ve satış fiyatları da artıyor.

Kule silahları şöyle sıralanıyor: Alev Silahı, Lazer, Minigun, Roket, Rapid ve Kaynak. Bunların her birini oyun sırasında üç farklı seviyede geliştirebiliyoruz. Örneğin; Lazer Silahı devamlı olarak düşmanları yavaşlatırken, alev silahı yanmalarını sağlıyor. Bu sayede düşmanlar bir süre boyunca sürekli olarak hasar alıyor. Özel bir metalden yapılmış zırh delici mermiler kullanan Minigun, düşmanların zırhlarını kırarak yüksek hasar veriyor.

planet td

Rapid, seri şekilde plazma mermiler kullandığı için direnci düşük düşmanlara karşı çok etkili. Roket, diğer silahlara kıyasla daha yavaş ateş etse de, gönderdiği bombalar düştükleri yerlere çok fazla hasar veriyor. Son olarak Kaynak ise sınırsız olarak kaynak üretiyor. Planet TD basit bir oyun değil. Eğer kule dizilişini doğru bir stratejiyle yapmazsanız, bölümü geçemiyorsunuz. Eğer bir oyunda 10’dan fazla aracı yok edemezseniz, kaybetmiş oluyorsunuz. Bu nedenle silahların özelliğini iyi kullanmanız lazım. Örneğin; lazerin yavaşlatma özelliği olduğu için yakınındaki kuleye ateş gücü yüksek bir savunma silahı yerleştirmek etkili oluyor.

Kule seviyesini geliştirdiğimizde hasar, hız ve menzil miktarı da artıyor. Bu noktada tüm kuleleri silahlandırmanın mı yoksa mevcut kuleleri en üst seviyede geliştirmenin mi faydalı olduğuna karar vermeniz kritik bir önem taşıyor. Kule savunması dışında TB2 (hava desteği) çağırmak, düşmanların hızını yavaşlatmak ve seçtiğimiz bölgedeki tüm düşmanları yok eden Supernova saldırısı yapmak gibi seçeneklerimiz de var. Saldırıyı yaptıktan sonra tekrar uygulayabilmek için belirli bir süre beklememiz gerekiyor.

yerli oyun steam

Bu noktada bazı olumsuzluklar mevcut. Örneğin; TB2 saldırısı yaptığınızda bombalar genellikle boş araziye düşüyor. Bu nedenle önemli bir saldırı boş harcanmış oluyor. Hedeflemeyi manuel olarak yapma şansımız olsaydı çok daha iyi olabilirdi. Diğer taraftan Supernova’da saldırı alanını bizim seçebilmemiz güzel. Ayrıca bu saldırı türünün son derece kuvvetli olduğunu ve birden fazla düşmanı yok ettiğini de belirtmekte fayda var.

Bölüm içinde düşman öldürdükçe para kazanıyoruz ve bu sayede yeni silahlar alıp mevcut silahlarımızın güçlerini yükseltebiliyoruz. Her bölümü tamamladığımızda yetenek puanı kazanıyoruz. Bu yetenek puanı ile silahlarımızı ve özel yeteneklerimizi kalıcı olarak güçlendirebiliyoruz. İstediğimizde yetenek puanlarımızı geri alıp yeniden dağıtabiliyoruz. Oyun sırasında arkada çalan ortam müziğine ek olarak ateş etme ve patlama efektleri de gayet güzel. Daha önce de söylediğim gibi Planet TD, son derece sade bir kule savunma oyunu, ancak bu sadelik bazen tekdüzeliğe yol açabiliyor.

Tüm olumlu ve olumsuz yönlerini bir potaya koyarsak, Planet TD’nin genel olarak son derece eğlenceli bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Kesinlikle fiyatına göre fazlasını hak ediyor. Bir kez girdikten sonra oyuna kendinizi kaptırıyor ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Yerli geliştiricilerden bu denli keyifli yapımlar görmek gerçekten mutluluk verici. Planet TD, Steam‘de 6,20 liraya satılıyor.

İnceleme Özeti

Planet TD: Bağımlısı Olacağınız Yerli Kule Savunma Oyunu

Planet TD, bir kez girdikten sonra saniyeler içinde kendisine bağlamayı başaran bir oyun.
7
İyi

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Berk, Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve ShiftDelete gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  Thanks for submitting your rating!
  Please give a rating.

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!