Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Piksel Grafikli Eğlenceli Türk Oyunu: Non-Stop Raiders

Piksel grafikleri olan retro tarzı oyunlar, son yıllarda büyük bir popülerlik kazandı. Basit ve eğlenceli konseptleriyle keyifli zaman geçirmemizi sağlayan bu yapımlar, çoğu insanın favorisi haline geldi. Yerli geliştiriciler tarafından yapılan Non-Stop Raiders da bunlardan biri.

Piksel grafikli 2D oyunlar, tasarım olarak klasik ve nostaljik bir görünüme sahip olmaları sebebiyle büyük bir ilgi görüyor. Özellikle son yıllarda retro oyunlar çok popüler oldu. Kişisel olarak, oyunculuk deneyimi ve tasarımının klasik olması nedeniyle bu türün çok değerli ve oyun endüstrisinin geldiği noktayı anlamak adına çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu tip oyunların arkasında genellikle küçük bir ekip oluyor, ancak yaratım sürecinin mütevazi olması, günün sonunda ortaya çıkan oyunun keyif vermeyeceği anlamına gelmiyor. Günümüzde derin hikayeleri ve kapsamlı oynanış mekanikleri olan birçok büyük yapım oyun var. Fakat bazen sadece kafa dağıtmak ve zaman geçirmek için basit eğlencelik oyunlar ararız.

Neyse ki, şu anda Steam’de bu ihtiyacımıza cevap veren sayısız oyun var. Unity motoruyla geliştirilen Non-Stop Raiders da bunlardan bir tanesi. Ekim 2022’de Erken Erişim olarak yayınlanan yerli oyun, beat ’em up ve hack and slash unsurlarını son derece eğlenceli bir oynanışla harmanlıyor. Oyun sektöründe yer almak isteyen genç girişimcilere çatı olan Next in Game, bu tatlı oyunun yayıncılığını yaparken, geliştirme kanadını ise Orkbadger üstleniyor.

Non-Stop Raiders

Steam’de 11 TL gibi son derece düşük bir fiyata satılan Non-Stop Raiders, basit grafiklerine ve mekaniklerine karşın oldukça akıcı ve eğlenceli bir oyun. Eminim bu yazıyı okuyan herkes internet gittiğinde tarayıcıda ortaya çıkan efsanevi dinozor oyunuyla vakit öldürmüştür. Non-Stop Raiders da benzer deneyim sunan bir ‘runner’ oyunu. Bu tür, oyuncunun karakterini kontrol ederek belirli bir yol boyunca koşmasını veya sıçramasını içeren oyunları ifade eder. Genellikle hız, zekâ ve beceri gerektirir.

Orkbadger ekibinin ilk projesi olan Non-Stop Raiders, sürekli odak halinde olmanız gereken, el ve göz koordinasyonu isteyen bir oyun. Bu nedenle bir saniye dahi ekrandan kopamıyorsunuz. Aksi takdirde uçurumdan düşebilir veya önünüzdeki engellere ya da düşmanlara takılarak canlarınızı feda edebilirsiniz. Daha önce de söylediğim gibi grafikler ve oynanış oldukça sade olmasına karşın güzel. Aynı şekilde oyunu ilk açtığınızda karşınıza çıkan menü de gayet tatlı.

basit eğlencelik oyun

Oyuna Barbar Redmane olarak başlıyoruz, ancak yol boyunca karşımıza çıkan sandıklardaki altınları yağmalayarak farklı karakterlerin kilidini açabiliyoruz. Bedeller 20 bin ila 500 bin altın arasında değişiyor. Her biri farklı bir isme ve görünüme sahip olan bu karakterlerimizi topladığımız altınlarla geliştirebiliyoruz. Örneğin; 10 bin altınla ek bir can alabilir ya da düşman ataklarını bloklamak için 20 bin altın karşılığında kalkanımız olabilir. Bu ikisinin haricince 5 bin altın vererek yağma oranınızı artırabileceğiniz ve 10 bin altına hızlı hamle özelliği kazanabileceğiniz iki skill daha bulunuyor.

Oyun, sadece dört tuşla oynanıyor. Bunları kullanarak atak, zıplama, dash ve savunma yapabiliyorsunuz. Tuşları klavyede dilediğiniz şekilde kombin edebilirsiniz. Bu arada üst üste zıplama tuşuna basıldığında daha yükseğe çıkabildiği bilgisini araya sıkıştıralım. Ana ekranın sağ alt tarafında en yüksek skorları gösteren bir liste bulunuyor. Fakat buraya adınızı yazdırmak için oyunda ustalaşmanız gerekiyor. Yukarıda dediğim gibi Non-Stop Raiders, el göz koordinasyonun ön planda olduğu bir oyun. Fakat yeterince zaman harcar ve oyununuzu geliştirirseniz, yüksek skorlar yapmanız gayet mümkün.

yerli oyun

Oyunda dört farklı harita bulunuyor, ancak ilk etapta ikisine erişebiliyorsunuz. Devasa ağaçların bulunduğu Yeşil Orman, mağaraların derinliklerine gömülü Eski Savaşçıların Yeraltı Mezarları ve Mahkumların Zindanları gibi farklı alanlarda geziyoruz. Arka plandaki müzikler ve sesler, oyuna tatlı bir şekilde eşlik ediyor, ancak sürekli aynı melodileri duymak insanı bir süre sonra sıkabiliyor. Non-Stop Raiders’daki karakterimiz dört canla oyuna başlıyor. Her bir düşman baltası yediğimizde biri eksiliyor. Ayrıca engellere üst üste takıldığınız da canlarınızdan ve hızınızdan oluyorsunuz.

Her oyunun sonunda öldürdüğünüz düşman sayısı, koşu mesafeniz, skorunuz ve yağmaladığınız altınları gösteren bir ekran çıkıyor. Bu sayede performansınıza göz atabiliyorsunuz. Ezcümle, eğlenceli zaman geçirmek istiyorsanız Non-Stop Raiders’ı almanızı tavsiye ederim. Yerli oyun stüdyolarından bu tarz keyifli oyunlar görmek gerçekten çok sevindirici. Umuyoruz ileride daha fazlasını inceleme şansımız olur. Steam’de 11 liraya satılan Non-Stop Raiders’ı bu sayfadan kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

İnceleme Özeti

Piksel Grafikli Eğlenceli Türk Oyunu: Non-Stop Raiders

Non-Stop Raiders, basit grafiklerine ve mekaniklerine karşın oldukça akıcı ve eğlenceli bir oyun.
6
Ortalama

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Berk, Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve ShiftDelete gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  Thanks for submitting your rating!
  Please give a rating.

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!