Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft’taki İşten Çıkarmalar Xbox Kanadını da Etkiledi

Microsoft'taki işten çıkarmaların Xbox stüdyolarını da etkilediği bildirildi. 343 ve Bethesda'nın yanı sıra Gears'ın geliştiricisi The Coalition da bazı çalışanlarıyla yollarını ayırmak durumunda kaldı.

Dünyanın en değerli şirketlerinden Microsoft’un 10.000 çalışanını etkileyecek büyük bir işten çıkarmanın arifesinde olduğunu dün sizlerle paylaşmıştık. Şirketin bu gelişmeyi doğrulamasının ardından, iş gücündeki azalmanın büyük Xbox oyunlarının arkasındakiler de dahil olmak üzere Microsoft şemsiyesi altındaki stüdyoları nasıl etkileyeceği merak konusu olmuştu.

Bloomberg‘in konuya yakın kaynaklarına göre Microsoft’taki işten çıkarmalardan hem 343 Industries hem de Bethesda‘daki çalışanları etkilendi. Tam olarak ne kadar çalışanla yolların ayrıldığı belli değil, ancak 10 yıldan uzun süredir Xbox bünyesinde olan deneyimli çalışanlara dahi çıkışlarının verildiği bildirildi. Gazeteci Jason Schreier, 343 başkanı Pierre Hintze’nin personele gönderdiği bir e-postadan yola çıkarak, özellikle Halo Infinite ekibinin büyük bir darbe aldığı aktardı.

İşten Çıkarmalar, Halo Infinite Ekibine Darbe Vurdu

microsoft işten çıkarma

Schreier, işten çıkarmalara ek olarak şirket içinde pozisyon değişikliklerinin olduğunu da söyledi. Buna göre Halo Infinite’in geliştirme sürecine liderlik etmesi için 343’e geçen Joseph Staten, stüdyodan ayrıldı ve Xbox Publishing’e geri döndü. Öte yandan 343 ve Bethesda’nın yanı sıra Gears’ın geliştiricisi The Coalition‘da da işten çıkarmaların yaşandığı belirtildi.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, 10.000 çalışanı etkileyecek olan işten çıkarmaların 2023 mali yılının 3. çeyreğine kadar devam edeceğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın almayı planladığını açıklayan ABD’li şirket, ABD Federal Ticaret Komisyonu başta olmak üzere dünyadaki çeşitli düzenleyici kurumların onayı bekliyor. Anlaşma onaylanırsa, Call of Duty, World of Warcraft ve Diablo gibi ünlü oyun serileri, Xbox Game Studios şemsiyesi altına geçecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.