Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft, ChatGPT’ye 10 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!

Microsoft, OpenAI'ın geliştirdiği ChatGPT isimli dil modeline büyük bir yatırım yapacak.

Microsoft, popüler yapay zeka aracı ChatGPT‘nin arkasındaki girişim olan OpenAI‘a 10 milyar dolar yatırım yapacak. Yatırım, OpenAI’ye 29 milyar dolar gibi büyük bir değer biçecek diğer yatırımcılarla birlikte yapılacak bir finansman turunun parçası olacak.

Gelen bilgilere göre anlaşmanın tamamlanıp tamamlanmadığı net değil ancak potansiyel yatırımcılara gönderilen ön protokollere göre, bir sorun çıkmazsa anlaşma 2023 yılından önce tamamlanacak. Microsoft’un, yatırımından parayı geri alana kadar OpenAI’ın kârından yüzde 75 pay alacağı ve ardından şirketin OpenAI’de yüzde 49 hisseye sahip olacağı bildirildi.

ChatGPT Büyük Bir İvme Yakaladı

ChatGPT Büyük Bir İvme Yakaladı

Birkaç haftadır, teknoloji dünyası ChatGPT hakkında haberlerle doldu taştı. Bu yapay zekayı hiç duymadıysanız, doğal bir dil işleme modeli olan bu yazılım, bir insan yazmış gibi görünen bir metin oluşturmak için tasarlandı. Şuan ücretsiz olarak deneyebileceğiniz ve Türkçe konuşma imkanı da sunan bu yapay zeka hakkında her şeyi anlattığımız rehberimize göz atmayı unutmayın.

GPT-3 büyük dil modelleri ailesinin bir çeşidi olan yapay zeka modeli, kod geliştirmekten üniversite makaleleri yazmaya kadar pek çok durum için kullanıldı ve hepsinin altından başarıyla kalktı. Microsoft’un bu yapay zekaya olan ilgisi ise, Google’ın hakim olduğu bir pazar olan web aramasındaki çabalarını artırmasına yardımcı olmak için yapay zekayı Bing’e entegre etme isteği diyebiliriz.

Şirketin Bing tarayıcısı, küresel arama motoru pazarında yalnızca küçük bir paya sahip ancak anlaşmanın, şirketin daha gelişmiş arama yetenekleri sunarak Google’ın hakimiyetinden uzaklaşmasına yardımcı olabilmesi mümkün.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.