Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır? Ücretsiz Mi?

Google'ın bile yerini alabileceği konuşulan, her sorduğunuza insanmış gibi cevap veren ChatGPT isimli yapay zekayı yakından inceliyoruz ve aklınızdaki tüm soru işaretlerini gideriyoruz.

ChatGPT nedir ve nasıl kullanılır, tüm detaylarıyla bu içeriğimizde anlatıyoruz. Google ile sık sık karşılaştırılan yapay zekanın yazma yeteneği, karmaşık görevlerdeki uzmanlığı ve kullanım kolaylığı herkesi büyüledi. İlgili platform, 1 Aralık’ta herkese açık beta testine açıldı ve lansman sürecini takip eden hafta itibarıyla 1 milyon kullanıcıya ulaştı.

Platformun gelecekte Google aramanın ve daha çok insanın yerini alabileceğine dair spekülasyonlar bile yapılmaya başladı. Siz de yazılanlardan etkilendiniz ve bu programı kendiniz mi deneyimlemek istiyorsunuz? Doğru yere geldiniz. Size ChatGPT nasıl kullanılır adım adım açıklıyoruz ve bu yapay zeka hakkında her şeyi açıklıyoruz.

ChatGPT Nedir? Bu Yazılım Kimin?

ChatGPT Nedir? Bu Yazılım Kimin?

Chat GPT, doğal insan dilini anlayabilen ve etkileyici derecede ayrıntılı, insan benzeri yazılı metinler üretebilen, prototip diyalog tabanlı bir yapay zeka sohbet robotudur. Metin üreten yapay zekalar (GPT veya Generative Pre-Trained Transformer) ailesinin en son evrimi olarak da tanımlayabiliriz.

Elon Musk tarafından kurulan bağımsız araştırma kuruluşu OpenAI tarafından geliştirildi. Organizasyon, 2015 yılında mevcut CEO’su Sam Altman ve Elon Musk tarafından ortaklaşa kuruldu.

Yapay zekaya geri dönersek, istemdeki bir talimatı takip etmek ve ayrıntılı bir yanıt vermek üzere özel olarak eğitildi. Siz de sorularınızla robotu eğitebilir ve anında cevaplar almaya başlayabilirsiniz.

Peki diğer Yapay Zeka (AI) sohbet robotlarından farkı nedir? Oluşturuculara göre ChatGPT, diğer yapay zeka sohbet robotlarının aksine takip sorularını yanıtlayabilir, hatalarını kabul edebilir, yanlış öncüllere meydan okuyabilir ve uygunsuz istekleri reddedebilir. Aynı bir insan gibi!

ChatGPT Ücretsiz mi?

ChatGPT Ücretsiz mi?

Bot, yalnızca araştırma süresi boyunca ücretsiz olacak. OpenAI CEO’su Sam Altman, şirketin gelecekte platformdan para kazanabileceğini ima etti ve bir noktada ücretsiz sürecin sona ereceğini açıkladı.

Yapay zeka ve makine öğrenimi tarafından eğitilen sistem, sohbet arabirimi aracılığıyla bilgi sağlamak ve soruları yanıtlamak için tasarlandı. Yazılım, internetten alınan büyük bir metin örneği üzerinde eğitildi.

OpenAI, yeni yapay zekanın kullanım kolaylığına odaklanılarak oluşturulduğunu söyledi. Araştırma kuruluşu geçen hafta yaptığı açıklamada, “Diyalog biçimi, ChatGPT’nin takip sorularını yanıtlamasına, hatalarını kabul etmesine, yanlış öncüllere itiraz etmesine ve uygunsuz istekleri reddetmesine olanak tanıyor” ifadeleri ile programı açıkladı.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

 • Adım 1: İlk olarak yapay zekanın web sitesine gidin.
 • Adım 2: Hemen ‘Sign Up’a tıklayın kolayca hesap oluşturun.
 • Adım 3: Sizi kuralları anlatan bir pencere karşılayacak, okuyup onayladıktan sonra pencere kapanacak.
  • Karşınıza direkt olarak sohbet ekranı gelecek. İlk soruyu Türkçe olarak sorarsanız, yazılım sizinle Türkçe olarak konuşacak.

Programı ilk deneyimleyebilen şanslı bir kesim, kod yazmanın yolları ve düzen sorunlarını ve optimizasyon sorgularını çözme yolları da dahil olmak üzere karmaşık sorulara açıklamalar, yanıtlar ve çözümler sağlayabildiği için bu yeni sohbet botunu Google’a bir alternatif olarak tanımladı.

Gerçek dünyadaki uygulamalar hakkında bilgiler isteyebiliyorsunuz, web siteleri için içerik oluşturmasını rica edebiliyorsunuz, müşteri sorularını yanıtlamasını talep edebiliyorsunuz ve hatta basit programlar bile yazdırabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken ChatGPT’ye Türkçe olarak soru sormak!

OpenAI CEO’su Sam Altman, sistemin henüz “mümkün olanın erken bir demosu” olduğunu söyledi. Program geliştikçe, yakında sizinle konuşan, soruları yanıtlayan ve tavsiyelerde bulunan yardımcı asistanlarınız olacak. Program geliştikten sonra sizin için görevler yapan bir asistana sahip olabilirsiniz. Aradığınız tüm bilgilere bu yazılımdan ulaşabilirsiniz.

ChatGPT Kuralları ve Sınırları Neler?

ChatGPT Kuralları ve Sınırları Neler?

ChatGPT, Generative Pre-Trained Transformer (GPT) ailesindeki en son teknoloji bir ürün. Basit bir ifadeyle, otomatik metin üreten yapay zekaların geldiği son nokta ancak henüz hatasız bir yazılım değil.

OpenAI, sohbet botunun bazen akla yatkın görünen ancak yanlış veya anlamsız cevaplar yazdığını kabul etti. Ayrıca, model genellikle aşırı derecede ayrıntılı ve belirli ifadeleri gereğinden fazla kullandığı için biraz geveze bile diyebiliriz.

Ayrıca, sohbet botu sizin üslubunuza göre de konuşmasını değiştiren bir yapıya sahip. Örneğin, bir stilde ifade edilmiş bir sorguya bir yanıtı olabilir ancak biraz farklı bir ifade verilirse model cevabı bilemeyebilir.

Unutmayın, OpenAI’ın sohbet botu henüz geliştirilme aşamasında ve bu kullandığınız sürüm bir demo ve kullanıcı yanıtları ile beslenen bir aşamada. Bu yüzden, zamanla mükemmelleşecek bir harika ile karşı karşıyayız.

ChatGPT Meslekleri Bitirebilir mi?

ChatGPT Meslekleri Bitirebilir mi?

Oyun yazarları ve profesörlerden programcılar ve gazetecilere kadar birçok meslek dahil olmak üzere içerik üretimine bağlı mesleklerin geçerliliğini yitirebileceğine dair spekülasyonlar şimdiden başladı.

Programın yayınlanmasından bu yana geçen günlerde, akademisyenler, bir lisans öğrencisi tarafından gönderilirse tam notla sonuçlanacağını söyledikleri sınav sorgularına yanıtlar ürettiler ve programcılar, aracı belirsiz programlama dillerindeki kodlama zorluklarını saniyeler içinde çözmek için kullandılar.

İnsan benzeri yazılı metinler üretme yeteneği, teknolojinin gazetecilerin yerini alabileceği yönünde önerilerde bulundu ancak şu anki aşamasında sohbet botu, başarılı gazetecilik için gerekli olan nüans, eleştirel düşünme becerileri veya etik karar verme yeteneğinden yoksun.

Mevcut bilgi tabanı 2021’de sona eriyor ve bazı sorguları ve aramaları işe yaramaz hale getiriyor ancak ChatGPT henüz emekleme aşamasında olduğu için insanların mesleklerine göz dikip dikemeyeceğini zaman gösterecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.