Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

iOS 17 Gizlilik Ayarlarını Kullanıcılara Sormadan Sıfırlıyor

iOS 17 kullanan iPhone kullanıcıları dikkat! Apple cihazlarınızdaki gizlilik ayarlarınız, siz farkında olmadan sıfırlanmış olabilir.

Apple’ın yeni işletim sistemi güncellemesi iOS 17’nin gizlilik ayarlarını sıfırladığı bilgisi, X‘teki (eski adıyla Twitter olarak bilinen platform) bir çift iOS geliştiricisi ve siber güvenlik araştırmacısı olan Mysk tarafından açıklandı. Siz de yeni işletim sistemine geçtiyseniz, güncellemeyi indirmeden önce Önemli Konumlar ve iPhone Analiz Verileri ayarlarını kapatmış olsanız bile, bu iki ayarın yeniden aktifleşebileceği iddia edildi.

Önemli Konumlar, “son zamanlarda gittiğiniz yerleri, bunları ne sıklıkta ve ne zaman ziyaret ettiğinizi” izleyen bir yazılım aracıdır. Apple, bu konum bilgilerini sizlere uygulama ve fotoğraf önerisi sunmak için kullanıyor. Bu özellik uçtan uca şifrelendiği için Apple bizzat bu verilere erişemiyor ancak sizin hakkınızda ayrıntılı bilgiler kaydeden bu yazılımın kötüye kullanım ihtimali bulunuyor.

iOS 17 Gizlilik Ayarlarınızı Kontrol Edin

iPhone Analiz Verileri ise doğrudan Apple’a cihazınız hakkında bilgi vermiyor. Bu ayar, Apple’a performans istatistikleri, iPhone’unuzu nasıl kullandığınız ve belirli uygulamaları nasıl kullandığınız hakkında veriler sağlıyor. Mysk’in de belirttiği gibi güvenlik uzmanları bu özelliği kapatmanızı tavsiye ediyor. Bu soruna neyin sebep olduğu bilinmiyor ancak bu sorundan, iOS 17 kullanıcılarının “küçük bir kısmının” etkilendiği belirtiliyor.

iOS 17 Gizlilik Ayarlarını Kullanıcılara Sormadan Sıfırlıyor

Yeni bir hata düzeltme güncellemesi yayınlanana kadar Mysk, iOS 17 kullanıcılarına öncelikle iPhone Ayarları modunun Gizlilik ve Güvenlik bölümüne giderek her iki özelliği de devre dışı bırakmalarını şiddetle tavsiye ediyor. Ardından Konum Servisi‘ne gidin ve son olarak Sistem Servisleri‘ne dokunun. İki ayarı da orada görebilirsiniz.

En azından bu sorun, bariz bir geliştirme hatası nedeniyle bazı gizlilik korumalarınızın kapatılabileceğiyle ilgili olsa bile kolayca çözülüyor. Apple’ın ürünleri her zaman yüksek güvenlik önlemleriyle ve gizlilik odaklı yapılarıyla tanınsa da, böyle ufak tefek yazılım problemleri görülebiliyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.