Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

YouTube Reklam Engelleyici Savaşını Telefonlara Taşıyor

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube reklam engelleyicilere karşı açtığı savaşı telefonlara taşıyor.

Google’ın sahibi olduğu video paylaşım platformu YouTube‘un reklam engelleyicilerin kullanımını hiç olmadığı kadar sıkılaştırdığını ve bu tarz eklenti ve uygulamaların yüklü olduğu hesaplara uyarı gönderdiğini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Şirket, reklam engelleyicileri kullanmaya devam eden kullanıcılar için yükleme sürelerini kasıtlı olarak yavaşlatma politikasını sürdürüyor.

Son aylarda adblock araçlarına karşı sert bir tutum sergileyen platform, kullanıcılara bu uygulamanın hizmet şartlarını ihlal ettiği konusunda uyarılar gönderiyor. YouTube Premium aboneliğini öneren platform, reklamsız deneyim isteyenlere bu seçenek dışında alternatif bırakmıyor. Video ve müzik erişimini bir araya getiren reklamsız bir abonelik hizmeti olan YouTube Premium birkaç yıldır mevcut.

Reklamsız Video İzlemenin Tek Yolu YouTube Premium

youtube reklam engelleyici

Yakın zamanda 100 milyon aboneye ulaşmasına rağmen YouTube, Premium katmanına daha fazla abone çekmeyi umarak reklam engelleyicilerin kullanımıyla savaşmaya devam ediyor. Platform, aynı yaklaşımı mobil reklam engelleyicilere yönelik olarak da uygulayacağını belirterek, savaşta yeni bir cephe daha açıyor.

Yapılan açıklamada “Üçüncü taraf uygulamaların API’mizi kullanmasına yalnızca API Hizmetleri Hizmet Şartlarımıza uymaları halinde izin veriyoruz. Bu şartları ihlal eden bir uygulama bulduğumuzda, platformumuzu, içerik oluşturucuları ve izleyicileri korumak için uygun önlemleri alacağız” ifadeleri yer aldı.

YouTube Reklam Engelleyicileri Mobilde de Kısıtlıyor

youtube reklam engelleme yasak

YouTube reklamlarını atlatmak için tasarlanmış üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla video izlemeye çalışan kullanıcılar artık aşırı arabelleğe alma veya “Aşağıdaki içerik bu uygulamada mevcut değildir” gibi hatalarla karşılaşabilir. Tüm cihazlarda reklam engelleyicilere yönelik kısıtlamaların artmasıyla birlikte reklamsız video izlemenin tek yolu YouTube Premium olacakmış gibi görünüyor.

YouTube bu hamlesini şöyle gerekçelendiriyor: “Şartlarımız üçüncü taraf uygulamaların reklamları kapatmasına izin vermiyor çünkü bu, içerik oluşturucunun izlenme karşılığında ödüllendirilmesini engelliyor ve YouTube’daki reklamlar içerik oluşturucuların desteklenmesine ve dünya çapında milyarlarca insanın yayın hizmetini kullanmasına yardımcı oluyor”

Peki, siz YouTube reklam engelleyicilerin kısıtlanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.