Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google Facemoji Sahibi Alter’i Satın Aldı

Google, YouTube rakibi TikTok ile rekabette başarılı olmak için avatar oluşturan bir yapay zeka satın aldı.

Google, sosyal medya kullanıcılarının avatarlar oluşturması için yapay zeka kullanan bir girişimi sessizce satın aldı. TechCrunch tarafından açıklanan bu habere göre şirket, yapay zekayı satın almak için yaklaşık 100 milyon dolar ödemiş. Satın alma işlemi yaklaşık iki ay önce gerçekleşmiş ve bu kamuoyuyla paylaşılmamış. Perşembe günü ise Google, satın alımı onayladı ancak anlaşmanın finansal şartlarını açıklamadı. TechCrunch’a göre şirket, TikTok ile rekabet edebilmek için Alter’i satın aldı.

Alter, geliştiricilerin uygulamalarına ve oyunlarına avatar sistemi eklemek için kullanabilecekleri Facemoji platformunu geliştirmişti. Alter’in kurucu ortağı ve işletme yetkilisi Jonathan Slimak, kısa süre önce LinkedIn’de Google’da Avatarlar oluşturma pozisyonunda işe başladığını paylaştı. Alter’in ekibi ve teknolojisinin TikTok‘a karşı rekabette nasıl yardımcı olabileceği belirsiz.

Google Tiktok’a Karşı İvme Kazanamıyor

Google

Son yıllarda Google, yapay zeka teknolojisine büyük yatırımlar yapıyor. Dil öğrenme modellerinden görüntü oluşturuculara kadar şirket, yapay zekayı ürün grubunun merkezine koyuyor. Şirket yakın zamanda piyasaya sürülen Pixel 7 donanımıyla, fotoğrafların işlenmesine veya konuşmaların çevrilmesine yardımcı oluyor.

Şirket, TikTok ile rekabet etmeyi amaçlayan kısa biçimli video platformu YouTube Shorts ile yeni bir ivme kazandı. Avatarların da gelecekte Shorts ile entegre olması mümkün. Merkezi ABD ve Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Alter, yalnızca insanlardan değil aynı zamanda giydikleri giysi ve aksesuarlardan da yapay görünüm oluşturacak. Örneğin, kullanıcılar bir tasarımcının aksesuar NFT’sini satın alabilecek ve avatarına ekleyebilecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.