Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google’a 113 Milyon Dolar Para Cezası!

Hindistan, Play Store'un hakimiyetini kötüye kullandığı için Google'a 113 milyon dolar para cezası verdi. Hindistan, şirkete Play Store geliştiricilerinin üçüncü taraf ödeme hizmetlerini kullanmasına izin vermesini emretti.

Google, Hindistan’ın antitröst ajansının şirketin Play Store’un baskın konumunu kötüye kullandığını söylemesinin ardından dokuz haneli bir para cezası ile karşı karşıya kaldı. Düzenleyici, şirkete 9,36 milyar rupi (113 milyon dolar) ödemesini ve Play Store geliştiricilerinin uygulama ve uygulama içi satın almalar için üçüncü taraf ödeme sistemlerini kullanmasına izin vermesini söyledi.

Uzun bir araştırmadan sonra Hindistan Rekabet Komisyonu, dev şirketin Play Store geliştiricilerinin faturalandırma sistemini kullanma gereksiniminin “haksız koşul dayatması oluşturduğunu” ifade etti. Düzenleyici, şirketin kendi uygulamaları için faturalandırma sistemini kullanmadığını ve bunun “ayrımcı koşulların dayatılmasını” oluşturduğunu söyleyerek haksız rekabeti işaret etti.

Google’a Hakimiyeti Kötüye Kullanma Suçlaması

Google

Ajans, Google’a Play Store’u üç ay içinde üçüncü taraf ödemelerine açmasını emretti. Şirketin uygulama geliştiricilere herhangi bir yönlendirme karşıtı hükümler getiremeyeceğini ve uygulama ve hizmetleri kullanıcılara tanıtmalarını engellememesi gerektiğini söyledi. Aynı şekilde şirket, kullanıcıların geliştiricilerin hizmetlerine ve özelliklerine erişimini kısıtlayamaz.

Rekabet Komisyonu ayrıca, Play Store geliştiricilerine karşı tamamen şeffaf olması gerektiğini ve onlara “uygulama geliştiricilerine sağlanan hizmetlere karşı adil olmayan, mantıksız, ayrımcı veya orantısız olan” herhangi bir koşul getiremeyeceğini belirtti.

Ayrıca, şirketin açık ve şeffaf bir veri toplama politikasına sahip olması gerekecek ve Google Play Faturalandırma Sistemi aracılığıyla “oluşturulan ve edinilen uygulamaların rekabetle alakalı işlem/tüketici verilerini” rekabet avantajı için kullanmasına izin verilmeyecek.

Düzenleyici, Google’ın lisanslanabilir akıllı telefon işletim sistemleri, uygulama mağazaları, web arama, video barındırma platformları ve “işletim sistemine özgü olmayan” mobil web tarayıcıları alanlarında baskın bir konuma sahip olduğunu belirledi. Geçen hafta Rekabet Komisyonu, Google’ın Android’in hakimiyetini kötüye kullandığını tespit ettikten sonra şirkete 161.9 milyon dolar para cezası vermişti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.