Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google, ChatGPT’den Korktu: Kırmızı Kod İlan Etti!

ChatGPT isimli yapay zeka sohbet botu, Google'ı kırmızı alarm durumuna geçirdi.

Görünüşe göre Google, OpenAI‘ın ChatGPT isimli aracından gelen rekabet tehditini göz ardı edemedi. Yapay zeka destekli sohbet yazılımı, kullanıcılara aradıkları bilgileri anlaşılması kolay bir biçimde sağlayabildiği için son birkaç aydır teknoloji dünyasını kasıp kavurdu. The New York Times’a göre şirket, yeni yapay zekayı arama işi için bir tehdit olarak gördü ve son birkaç hafta içinde planlarını buna göre değiştirdi.

Rapor, CEO Sundar Pichai’nin “kırmızı kod” ilan ettiğini ve yapay zeka gelişimini hızlandırdığını iddia etti. Google’ın bu yıl arama motoru için en az 20 yapay zeka destekli ürünü ve bir sohbet botunu sergilemeye hazırlandığı ve en azından bazılarının Mayıs ayındaki I/O konferansında tanıtılacağı bildirildi. Bu arada, rapor içerisinde Google’ın yeni yapay zekalarından bazılarını da görme şansı elde ettik.

ChatGPT Google’ı Alarma Geçirdi

ChatGPT

Times tarafından görüntülenen bir slayta göre, Google’ın üzerinde çalıştığı yapay zeka projeleri arasında bir görüntü oluşturma aracı, AI Test Kitchen’ın yükseltilmiş bir sürümü, YouTube için TikTok tarzı bir yeşil ekran modu ve diğer klipleri özetlemek için videolar oluşturabilen bir araç mevcut. Ayrıca, Alışveriş Denemesi adlı bir özellik, Pixel telefonlar için bir duvar kağıdı oluşturucu ve Android için çeşitli yapay zekalarda yolda.

Pichai’nin geçen ay Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’i mevcut liderlerle görüşmek, YZ planlarını gözden geçirmek ve girdi sağlamak için getirdiği bildirildi. İkili, başka projelere odaklandıkları için 2019’dan bu yana şirketle pek günlük bir ilişki içinde olmadı.

Google, Yapay Zeka İşini Hızlandırdı

ChatGPT

Google’ın, yapay zeka odaklı teknolojinin adil ve etik olduğundan emin olmak için kontroller de dahil olmak üzere ürün onay süreçlerini hızlandırmaya çalıştığı iddia edildi. Ek olarak, şirketin bu teknolojiyi piyasaya sürerken üstlenmeye hazır olduğu risk seviyelerini ayarladığı söylendi. Arama sohbet robotunun bir demosunun öncelikleri arasında güvenlik, doğruluk ve yanlış bilgilerin engellenmesi yer aldı.

Bununla birlikte, Google’ın üzerinde çalıştığı diğer ürünler ve araçlar için “çıtayı daha düşük tutuyor ve nefret ve zehirlilik, tehlike ve yanlış bilgilendirme ile ilgili sorunları önlemek yerine engellemeye çalışacak” dedi.

Bu arada, geçtiğimiz günlerde bir diğer teknoloji devi olan Microsoft, ChatGPT’ye 10 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Bakalım yapay zeka bu teknoloji devlerini daha ne kadar rekabete sokacak?

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.