Kur Artışı Steam’i Vurdu: Elden Ring’in Fiyatına 200 TL Zam!

Türk Lirası'nın yabancı para birimleri karşısındaki yüksek değer kaybı, en sonunda Steam'i de etkiledi. Platformdaki çoğu oyunun fiyatı artarken, en can alıcı zam ise Elden Ring için yapıldı.

Elden Ring Steam fiyatına tam 200 TL zam geldi. Standart sürümü 299,99 TL’den ön siparişe açılan fantastik rol yapma oyunu, fiyat artışının ardından 499,00 TL’den listelenmeye başladı. Elden Ring Deluxe Edition fiyatı ise 669,00 TL oldu.

Bu meblağların yüzde 18’inin vergi olduğunu belirtelim. Öte yandan oyun eğer Avrupa veya ABD fiyatına doğrudan eşitlenseydi, karşımıza çıkan tutar çok daha fazla olacaktı. Yıllardır kuru 2.5 TL’de sabitleyen ve döviz kurlarındaki yükselişe rağmen fiyatlarına zam yapmayan Steam, doların 14 TL’ye dayanmasına daha fazla direnç gösteremedi.

Elden Ring Steam Fiyatı 499 TL Oldu

elden ring steam fiyati
Elden Ring Steam fiyatına gelen zamdan sonra oluşan tablo.

Elden Ring’in diğer platformlardaki fiyatlarına baktığımızda, PS Store’da 600 TL ve Xbox Store’da 300 TL olduğunu görüyoruz, ancak zamların bu mağazalara da yansımasını bekliyoruz. Nitekim geçtiğimiz günlerde Elden Ring Xbox fiyatı ani bir artış yaşamış, ancak zam daha sonra geri çekilmişti.

Bununla birlikte yalnızca Elden Ring Steam fiyatında artış yok. Mağazadaki pek çok oyunun fiyatında güncellemeye gidildi. Son kale olarak nitelendirilen Steam’in dahi oyun ücretlerine zam yapması, Türk oyuncuların morallerini bir hayli bozdu. Fiyat artışları büyük ihtimalle dalga halinde devam edecektir.

Eğer satın almak istediğiniz bir oyun varsa elinizi çabuk tutmanızı öneririm. Aksi halde yeni zamlarla yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. FromSoftware’ın Game of Thrones’un yazarı George R. R. Martin işbirliğinde geliştirdiği Elden Ring, 25 Şubat 2022 tarihinde çıkış yapacak.

Avatar of Berk Baylançiçek
Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve SDN gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol