Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Avengers Güç Sıralaması – En Güçlü Kahraman Hangisi?

Marvel Sinematik Evreni'nin (MCU) yılmaz savunucusu Avengers, hepsi benzersiz yeteneklere sahip birçok süper kahramandan oluşuyor. Peki, bunlar arasında en güçlüleri hangisi?

Avengers Güç Sıralaması – İlk olarak 2012’deki aynı adlı filmle karşımıza çıkan orijinal Avengers altılısı; Iron Man, Captain America, Hulk, Thor, Clint Barton ve Natasha Romanoff’dan oluşuyordu. Yıllar içinde Loki, Ultron ve son olarak büyük kötü Thanos ile savaşan ekip, verdikleri kayıplara rağmen her seferinde Dünya’yı felaketten korumayı başardı.

Marvel hayranlarının bileceği üzere Avengers: Endgame ile birlikte birinci nesil Marvel Sinematik Evreni (MCU) kahramanlarından üçünü kaybettik: Iron Man, Captain America ve Natasha Romanoff. Artık bu karakterler Avengers’ta olmasa da, onların yerlerini Spider-Man, Shang-Chi, Captain Marvel ve Doctor Strange gibi çok güçlü Marvel kahramanları doldurdu. Peki, şu anda Avengers güç sıralaması nasıl? Bu yazımızda, MCU’daki en güçlü yedi Yenilmez’i sıraladık.

Avengers Güç Sıralaması

7. Hulk

avengers güç sıralaması

Orijinal Avengers grubundan ayakta kalan son karakterlerden biri olan Hulk, yıllar içinde önemli bir değişim yaşadı. Bruce Banner’ın dev kişiliği, 2012’deki ilk filmde Dünya’yı köleleştirmek isteyen Loki ve uzaylı ordusuna karşı en büyük silahtı. Yıllar içinde Avengers’ın yürüttüğü savaşın tüm ölçeği değişti ve sonuç olarak Hulk’un güç hiyerarşisindeki sırası da geriledi. Mark Ruffalo’nun canlandırdığı karakteri artık Profesör Hulk kimliğiyle görmeye başladık. Buna rağmen MCU’daki en güçlü süper kahramanlardan biri olmaya devam ediyor.

6. Shang-Chi

yeni marvel karakterleri

Yeni Marvel karakterleri arasında yer alan Shang-Chi, Avengers güç sıralaması içinde kayda değer bir yere sahip. Dünyanın en büyük dövüş sanatı ustası olarak kabul edilen kahraman, telepatik olarak kontrol edilen bir silah olan On Yüzük‘ü kullanıyor. Gerçek dünya becerileriyle doğaüstü özelliklere sahip kadim silahın güçlerini birleştiren Shang-Chi, yetenekleri sayesinde Marvel’ın en güçlü karakterlerinden biri konumunda.

5. Thor

thor

Gerçek potansiyelini Thor: Ragnarok’ta ortaya çıkaran Thor, Avengers: Infinity War’da Thanos’a karşı verilen savaşta kilit roldeydi. Baltasını The Mad Titan’a geçirmesine rağmen başarılı olamadı ancak yine de Avengers’ın en güçlü karakterlerinden biri olduğunu kanıtladı. Chris Hemsworth tarafından canlandırılan Gök Gürültüsü Tanrısı, Love and Thunder‘da eski formuna kavuşmuş bir halde karşımıza çıktı. 1.500 yaşındaki karakter, hem güçleri hem de mizah anlayışı ile Avengers’ın en sevilen yüzlerinden biri olmayı sürdürüyor.

4. Captain Marvel

captain marvel güçleri

Thanos ile Titan gezegeninde karşılaştığında onu yenebilecek bir kahraman varsa, o da muhtemelen Captain Marvel‘dı. Fakat karakter, Avengers Infinity War’da yer almadı. Nitekim bu zaten bilinçli bir tercihti. Zira Captain Marvel o kadar güçlü ki, 2019’daki ilk filmi Mad Titan’a verilen savaşın mantığını bozmayacak şekilde konumlandırıldı. Peki, öyleyse neden Avengers güç sıralamasında ilk sırada değil diye sorabilirsiniz. Bu sıralama yalnızca karakterlerin kuvvetleri ve güçleri gözetilerek yapılmıyor. Eğer öyle olsaydı listede muhtelemen farklı olurdu, ancak dikkate aldığımız pek çok değişken var.

3. Ant-Man

marvel en güçlü karakterler

Ant-Man‘in küçülme ve genişleme yeteneği, özellikle Thor gibi tanrıların ve diğer dünya dışı kozmik kahramanların yetenekleriyle karşılaştırıldığında, o kadar da tehditkar görünmüyor. Fakat Ant-Man kostümüyle gelen kuantum yetenekleri hesaba katıldığında, Scott Lang’in meziyetleri bambaşka bir önem kazanıyor. Doctor Strange’e benzer şekilde Ant-Man’in güçleri, Iron Man, Captain America, Spider-Man ve hatta Thor ve Captain Marvel gibilerininkinden farklı bir şekilde işe yarıyor.

Bunu küçük bir örnekle açıklayalım. Önemli fiziksel gücüne rağmen, daha savaş temelli varlıkların rekabet edemeyecekleri belirli alemler ve güçler vardır. Zira Bruce Banner’ın Wanda Maximoff ile karşılaşmamasının sebebi de budur. Gücünü kuantum fiziğinden alan Ant-Man, becerilerinin bilimsel dinamiği sayesinde karmaşık sorunları çok kolay bir şekilde çözebiliyor.

Hatırlayacağınız üzere kuantum fiziği, Avengers’ın Thanos’un neden olduğu felaketi geri alabilmesindeki kilit bileşendi. Tam da bu nedenden ötürü Ant-Man’in, Marvel Faz 5 ve 6’da Kang the Conqueror’a karşı verilecek savaşta kilit bir rol oynaması bekleniyor. Hatta belki de bu mücadele sonunda Avengers güç sıralamasında ilk basamağa bile çıkabilir.

2. Doctor Strange

marvel güç sıralaması 2022

Doctor Strange‘i hem Captain Marvel hem de Thor’un üstünde konumlandırmak şaşırtıcı gelebilir, ancak MCU’daki güç odağının değişmesiyle birlikte Benedict Cumberbatch’in büyülü ve zihinsel güçleri çok daha önemli bir hale geldi. Örneğin; Thor ile kıyaslayalım. Hiçbir şimşek veya çekiç darbesi, boyutlar arası bir varlık olan Dormammu’yu alt etmeye yetmezdi. Infinity War’u izleyenler ne demek istediğimi çok iyi anlamışlardır.

Ek olarak, Doctor Strange in the Multiverse of Madness‘tan sonra, Strange’in sadece güçlü değil, aynı zamanda birden fazla evren için bir tehdit olduğunu ve evrenleri yok etme, rüyaları kontrol etme ve hatta ölü bedenlerde yaşama yeteneğiyle Thanos’tan bile daha güçlü olduğunu öğrendik.

1. The Scarlet Witch

The Scarlet Witch

Avengers güç sıralaması listesinde sıra geldi bir numaraya. Wanda Maximoff, nam-ı diğer Scarlet Witch‘in Doctor Strange 2’de saçtığı kötülük göz önüne alındığında hala bir Avenger olup olmadığı tartışma konusu olsa, bu dünyanın en güçlü süper kahramanı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Hem hayatının aşkı Vision’ı hem de çocuklarını kaybetmesinin ardından bambaşka bir yola giren karakter, Doctor Strange gibi her şeye gücü yeten, çok yönlü yeteneklere sahip bir varlık. Hatta Disney Plus‘taki WandaVision sezon finalinde Scarlet Witch’in güçlerinin Yüce Büyücü’nünkünden daha kudretli olduğu ve Dünya’yı yok etmenin kaderinde yazılı olduğu ifade edilmişti.

Avengers güç sıralaması 2022’de bu şekilde. Daha fazlası için 2023 Marvel filmleri hakkındaki rehberimize göz atabilir ya da Avengers Secret Wars filmine dair bilinenleri derlediğimiz yazımızı okuyabilirsiniz. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere yazabilirsiniz!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.