Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Yandex, Anavatanı Rusya’dan Ayrılacak!

Geçtiğimiz yıllarda Rus arama ve teknoloji devi Yandex, Batılı muadillerinin gerisinde kalmamak için çaba sarf etti ve diğer ürünlerin yanı sıra kendi akıllı cihazlarını, sürücüsüz arabalarını, yemek dağıtım ve araç paylaşım hizmetlerini geliştirdi.

The New York Times’a göre, Ukrayna’nın işgalinden sonra Batı’nın anavatanına uyguladığı yaptırımlar, projelerini geliştirmeye ve iyileştirmeye devam etmeyi imkansız hale getirdi. Bu nedenle Yandex‘in Amsterdam’da kayıtlı ana firmasının satış yapmak ve Rusya ile bağlarını koparmak istediği bildirildi.

Yandex’in Rusya’dan Ayrılma Girişimi

Yandex

Görünüşe göre şirket, üzerinde çalıştığı gelişmekte olan teknolojileri, tam potansiyellerine ulaşmak için Batılı teknolojilere ve uzmanlara ihtiyaç duyduğu için ülke dışındaki pazarlara satmayı planlıyor. Aynı zamanda internet tarayıcısı, yiyecek teslimatı ve araç çağırma uygulamaları gibi yerleşik işletmelerini de satmak istiyor.

Yandex, bu ürünleri Rus yan kuruluşu altında sunmaya devam etmeyi planlıyor, bu da muhtemelen ülke içinde alıcı bulması gerektiği anlamına geliyor. Şirketin gerçekten Rusya’dan kurtulup kurtulamayacağı tamamen başka bir konu. Times’ın kaynakları, şirketin Rus tescilli teknolojileri ülke dışına aktarabilmesi için önce Kremlin’in onayını alması gerektiğini söyledi.

Ayrıca, devam etmeden önce hissedarlarını yeniden yapılandırma planına dahil etmesi gerecek. Bununla birlikte, şirketin kendisini savunan güçlü bir destekçisi mevcut; Vladimir Putin’in onayını almak için gayrı resmi bir sıfatla kullandığı ülkenin eski maliye bakanı Alexei Kudrin.

Bir Financial Times raporu, Kudrin’in şirketin planını görüşmek üzere bu hafta Putin ile görüşeceğini söylüyor. Rusya Devlet Başkanı’nın onay vermesi halinde Kudrin’in Rusya Sayıştay Başkanlığı görevinden ayrılarak yeni Yandex’de yöneticilik yapması bekleniyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.