World of Warcraft Geliştiricileri, Cinsel Taciz Davasının Ardından ‘Uygunsuz’ İçerikleri Kaldıracak

World of Warcraft geliştiricileri, cinsel taciz ve ayrımcılık iddiasıyla Activision Blizzard'a açılan davanın ardından “uygunsuz" oyun içi öğeleri çıkaracaklarını açıkladı.

Kaliforniya Adil İstihdam ve Konut Departmanı, kadın ve azınlık çalışanların karşılaştığı cinsel taciz ve ayrımcılık iddiaları üzerine Activision Blizzard‘a dava açılmıştı.

Amerikalı video oyun devi, davanın “çarpık ve yanlış iddialarla dolu” olduğunu iddia ederek davayı alenen reddetse de, çalışanlar aksini düşünüyor. 2500’den fazla eski ve mevcut çalışan, yönetimin resmi cevabını kınayan bir açık mektup imzaladı.

Activision Blizzard, Cinsel Taciz ve Ayrımcılık Davasıyla Karşı Karşıya

Activision Blizzard cinsel taciz

Activision Blizzard çalışanları, şirketin tutumunu protesto etmek için bugün işlerini yarım bırakıp grev yapacaklar. Öte yandan oyun kuruluşlarının, geçici olarak Acitivison Blizzard ile çalışmayı bırakma kararı aldıklarını da belirtelim.

Davanın yankıları sürerken Blizzard cephesinden dikkat çeken bir hamle geldi. Konuya ilişkin bir bildiri yayınlayan stüdyo, sevilen MMORPG oyunu World of Warcraft’taki “uygunsuz içerikleri” kaldıracaklarını söyledi.

Blizzard, oyundan tam olarak neleri kaldıracaklarını söylemese de, uygunsuz olarak nitelendirilen içeriklerin büyük olasılıkla NPC’ler ve davada doğrudan cinsel istismar iddiasıyla suçlanan eski yaratıcı yönetmen Alex Afrasiabi ile ilgili öğeler olduğu tahmin ediliyor.

World of Warcraft İçindeki ‘Uygunsuz Öğeler’ Kaldırılacak

World of Warcraft

Davanın açılmasının ardından Activision Blizzard’da çalışan diğer kadın çalışanlar da 2020’de şirketten ayrılan Afrasiabi’yi cinsel saldırı ve tacizle suçlamışlardı.

Yasal sürecin başlamasından bu yana ilk kez resmi olarak WoW topluluğuna seslenen geliştirici ekip, “Geçtiğimiz günler World of Warcraft ekibi için hüzün, acı ve öfkeyle dolu, aynı zamanda umut ve kararlılıkla geçen bir düşünme zamanı oldu. Yaşadıklarını paylaşmak için öne çıkan cesur kadınlara kulak verirken, hem takımımız hem de Azeroth’taki oyuncularımız için kapsayıcı, sıcak ve güvenli bir ortam sağladığımızdan emin olmak için gerekli adımları atmaya kararlıyız” dedi.

Önümüzdeki günlerde geliştiricilerin artık kabul edilemez bulduğu çeşitli referansları oyundan kaldırılacağını belirten Blizzard, “Güveninizi önümüzdeki haftalarda ve aylarda eylemlerimizle kazanmamız gerektiğini biliyoruz. Tüm cinsiyet, etnik köken ve cinsel yönelime sahip insanların gelişebileceği ve gururla evim diyebileceği bir yer yaratma konusunda topluluğumuzla aynı vizyonu paylaştığımızı bilerek ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol