Activision Blizzard, Cinsel Taciz ve Zorbalıkla Suçlandı

California Adil İstihdam ve Konut Departmanı, Activision Blizzard'a dava açtı. Şirketin kadın çalışanlarının cinsel tacize uğradığı iddia edildi.

Kaliforniya’daki Adil İstihdam ve Konut Departmanı (DFEH), iki yıllık bir soruşturmanın ardından Activision Blizzard’a dava açtı. Soruşturma, kadın çalışanların defalarca el yordamıyla, uygunsuz yorumlar ve istenmeyen ilerlemeler dahil olmak üzere cinsel tacize maruz kaldığını ortaya çıkardı. Bu, iddiaya göre şirketin çalışma kültüründen kaynaklanıyordu. Buna ek olarak ofis, Blizzard’da kadınların eşitsiz muamele gördüğünü iddia etti. Kadınların, erkeklere göre aynı pozisyonda daha az kazandığı ve fazla çalıştırıldığı iddia edildi.

Activision Blizzard

Davanın bir kopyası internet üzerinde paylaşıldı. Oradan bir alıntı:

“Kadınlar çok sayıda cinsel yoruma ve ilerlemeye, el yordamına ve istenmeyen fiziksel dokunmalara ve diğer taciz biçimlerine maruz kaldı, […].

”World of Warcraft ekibi için çalışan kadın çalışanlar, erkek çalışanların ve amirlerin onlara vuracağını, tecavüz hakkında aşağılayıcı yorumlar yapacağını ve başka türlü küçük düşürücü davranışlarda bulunacağını kaydetti.”

Activision Blizzard

Activision Blizzard Sözcüsü İddialara Yanıt Verdi

Activision Blizzard hakkında bakanlığın hazırladığı raporda, iş seyahati sırasında intihar eden bir kadın çalışanın trajik öyküsüne de yer verildi. DFEH, bu trajedinin işyerinde zorbalık ve tacizle bağlantılı olduğundan şüphelendi. Şirkette ırkçı olaylar da yaşandı ve siyahi kadın çalışanların “ayrımcılığa karşı son derece savunmasız” oldukları söylendi.

Yönetime yapılan şikayetler başarısızlıkla sonuçlandı, dikkate alınmadı ve amirlere şikayette bulunan çalışanlara/kadınlara, projelerde görevden alınmak da dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere misilleme yapıldı veya ‘yanlışlıkla’ diğer birimlere sevkedildi.

Bir Activision Blizzard sözcüsü iddialara yanıt verdi ve durumun eksik ve çarpık bir resmini sunduklarını söyledi:

“DFEH, davaya gitmeden önce herhangi bir iddiayı veya endişeyi daha iyi anlamak ve çözmek için yasalarca yeterince araştırmak ve bizimle iyi niyetli görüşmeler yapmak zorundaydı, ancak bunu yapamadı. Bunun yerine, acele etti. Mahkemede göstereceğimiz gibi, yanlış bir şikayette bulunuldu.”

Konu şimdi mahkemeye taşınacak. DFEH, eski erkek ve kadın çalışanlar adına tazminat ve geri ödeme ile ihtiyati tedbir talep edecek. Activision Blizzard, suçlamaların temelsiz olduğunu kanıtlamaya çalışacak, ancak kesinlikle PR hasarı açısından yüksek bir bedel ödeyecek. Tartışmada kimin haklı olduğunu zaman gösterecek.

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol