Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Victoria 3 İnceleme

Selefinden tam 12 yıl sonra gelen Victoria 3, tüm ihtişamıyla karşımızda. Türünün gördüğü en derinlikli mekaniklere sahip olan oyun, bir ulusu baştan aşağı inşa etmenize imkan tanıyor. Paradox'un yeni eseri hakkındaki görüşlerimizi Victoria 3 incelememizde bulabilirsiniz.

Victoria 2, piyasaya sürüldüğünde takvim yaprakları 13 Ağustos 2010 tarihini gösteriyordu. O tarihten bu yana köprünün altından epey su aktı. O zamanlar sınırlı bir kitle için niş oyunlar geliştiren Paradox Interactive, yıllar içinde çıkardığı Crusader Kings 2 – 3 ve Europa Universalis 4 gibi oyunlarla sağlam bir itibar kazandı. Bugün adı strateji türüyle özdeşleşen İsveçli firma, sessizliğe gömülen Victoria serisine nihayet geri dönüş yaptı.

Selefinden tam 12 yıl karşımıza çıkan Victoria 3, 25 Ekim itibarıyla resmi çıkışını gerçekleştirdi. Türkiye’de oyunun beta sürümünü test etme fırsatı yakalayan ender yayınlardan biriydik. Sınırlı bir deneyim yaşamamıza rağmen karşılaştığımız yenilikler bizleri fazlasıyla memnun etti. Victoria 2’nin DNA’sını ve son derece ayrıntılı mekaniklerinden bazılarını bulmaktan ve aynı zamanda 2022 standartlarına uygun bir kullanıcı arayüzü görmekten mutluluk duymuştuk. Şimdi ise daha ayrıntılı bir Victoria 3 incelemesi ile karşınızdayız.

Tarihe az biraz meraklı olanlar Victoria döneminin, insanlığın kaderi üzerinde belirleyici etkileri olan birçok devrime tanıklık ettiğini bileceklerdir. Geliştirici Paradox Development Studio, birçok yönden büyüleyici olan bu dönemi inanılmaz bir gerçeklik ve dengeyle Victoria 3’e aktarmayı başarmış görünüyor. İsveçli stüdyonun diğer strateji oyunlarından Hearts of Iron topyekün savaşa odaklanırken ve Crusader Kings soy ilişkilerini ön plana çıkarıyor. Victoria serisinin kalbinde ise politika ve ekonomi var.

Victoria 3’ün Kalbinde Ekonomi ve Politika Var

victoria 3 oynanış

1836’dan başlayarak, o dönem merkezi bir endüstriye sahip 200 ulustan birinin liderliğini devralıyorsunuz. Victoria 3 size yasalarını, ekonomisini, nüfusunu ve kurumlarını şekillendirerek bir ulus inşa etme görevi veriyor. Siyasi hareketler, güç dağılımı, nüfus eğilimleri, ekonomik organizasyon, fabrika üretimi veya küresel ticaret gibi ayrıntılarla ilgilenmeniz ve ardından bu mekanikleri amaçlarınıza uygun olarak şekillendirmeniz gerekiyor. Daha önce söylediğim gibi oyunun merkezinde savaş yerine siyaset ve ekonomi var, ancak esas tanımlayıcı unsur bence nüfus mekaniği.

Nüfusunuzu oluşturan farklı sınıfların ekonomik ihtiyaçlarını yönetmenin tüm inceliklerini anlamak, kendi başına birkaç saatinizi alacaktır. İç pazarınızın gelişimi ve oyunun kalbini oluşturacak ticari ilişkilerinizin gelişimi de bundan farksız değil. Victoria 3, şimdiye kadar bir strateji oyununda gördüğüm en karmaşık oyun mekaniklerinden bazılarına sahip. Tüm bu mekanikleri kavramak ve kurallarını öğrenmek için biraz zaman harcamanız gerekecek. Fakat günün sonunda oyunda ustalaştığınız zaman gerçekten çok daha fazla keyif alacaksınız.

Victoria 3, özellikle mal ithalatı ve ihracatı açısından, Victoria 2’de fazlasıyla ayrıntılı olan bazı yönleri basitleştiriyor ve oyunculara gerçek bir “sandbox” deneyimi sunmayı başarıyor. Ticaret yollarını mikro boyutta yönetebilir, toplumsal reform için bir yol haritası belirleyebilir, ülkenizin inşa yapısını değiştirebilir veya üretim yöntemlerini inceleyebilirsiniz. Ülkenizin siyasetini ve endüstrisini kontrol ediyorsunuz, ancak yönettiğiniz halk tarafından kontrol altında tutuluyorsunuz. Vatandaşlarınızın her biri, eğitim, dini ve politik görüşler, etnik köken ve meslek gibi özelliklere göre simüle ediliyor.

Diploması Mekaniği Hiç Olmadığı Kadar Derinlikli

victoria 3 incelemesi

Halkınızın yaşamını iyileştirmek ve onları mutlu etmek birincil önceliğiniz. Vatandaşlarınızın gelirleri, giyim ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar yüksek olduğunda memnuniyet düzeyleri artıyor. Ürettiğiniz mallar ve bunların arz ve talebi, pazarınızdaki fiyatlarını belirler. Halkınızın talep ettiği bir malı üretemiyorsanız, ticaret yollarını kullanarak ithalat yapmalısınız. Vatandaşlarınız ihtiyaç duydukları malzemeleri alamazsa veya siyasi hedefleri gerçekleşmezse, üzülür ve isyan etmeye başlar.

Victoria 3, ülkenizde böylesi bir toplumsal akımı ya da protesto rüzgarını ortaya çıkarmak için gerekli tüm dinamiklere sahip. Hatta bu alanda daha önce görmediğim bir derinlik sunuyor. Bunların hepsi kağıt üzerinde kafa karıştırıcı görünüyorsa, endişelenmeyin çünkü Victoria 3‘te son derece iyi tasarlanmış bir eğitim modu var. Oyunda geçirdiğiniz süre boyunca karşılaşacağınız tüm kavramların anlamlarını burada öğrenebilirsiniz. İpuçları ve günlük bilgilendirmeler, görevinizi nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda sizi doğru yöne yönlendiriyor veya yapmanız gerekenleri adım adım açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Victoria 3’ün arayüzü Crusader Kings 3 kadar kolay olmamasına rağmen, özellikle alt çubuk, inşa ve diplomasiden asker toplamaya kadar her türlü ulusal eylem için kısayol tuşları içeriyor. Yaptığınız her seçim, ekonominizdeki bir şeyi etkiler ve bu etki, genellikle kar hanenizi nasıl etkileyeceğine dair bir tahminle yüzde biçiminde sunulur. Fakat bu tablo bazen yanıltıcı olabiliyor.

Yaptığınız Her Seçimin Ekonomik Bir Etkisi Oluyor

victoria 3 türkçe

Mevcut ticaret yollarınızı genişletmek için çalışmak istediğinizi varsayalım. Bunu yapabilmek için mevcut gemi sayınızı artırmanız ve ardından limanlarınızın boyutunu artırmanız gerekir. Gelir gider tablosu, bu çabanın size para kaybettirmekten başka bir işe yaramayacak gibi görünmesine yol açabilir. Gerçekte ise piyasa fiyatlarınızı iyi yönettiğiniz ve mevcut işgücünü gerekli oranda sağladığınız sürece, genişleme size büyük olasılıkla para kazandıracaktır.

Ekonomi, Victoria 3’ün oyun döngüsünde büyük bir rol oynasa da, politika nüfusunuzun istek ve ihtiyaçlarını yönlendiren en önemli mekaniktir. Ülkenizin siyasetini devraldığınızda hemen değiştirmek isteyeceğiniz bazı şeyler olacak. Fakat bunu tek başınıza yapmanız mümkün değil. Koyduğunuz yasaları geçirmek için sizinle aynı fikirde olan kişilerin yardımına ihtiyacınız olacak. Bir monarşide bile, her biri farklı talepleri olan farklı partilere ait bürokratlardan ve politikacılardan oluşan bir hükümet kurmanız gerekecek.

Taleplerinin nasıl karşılandığına bağlı olarak, size mevcut politikaların faydalarını ve zararlarını sunacaklar. Tüm bu çıkar gruplarının özü, pop olarak da bilinen insanlardır. Gezegendeki her insan arka planda simüle edilir. Sosyalizm ve faşizm gibi ideolojiler ortaya çıktığında pop grupları yeni taraftarlar veya motivasyonlar kazanarak hem yurtiçinde hem de yurtdışında huzursuzluğu ve devrimi tetikler. Pop’larla ilgili en büyük endişeniz onların yaşam standartları, kültürel ayrımcılık ve istihdamdır, ancak bunları iyileştirmek sosyal ve politik açıdan müthiş bir çaba gerektiriyor. Din özgürlüğü ve göçmenlere vatandaşlık vermek, yaşam standartları yükselmesine rağmen bazı insanları kızdıracağı için, çok hassas bir denge gütmelisiniz.

Savaş Son Çare

victoria 3 ekran goruntusu

Gerçekten bir hedef belirlemeniz ve yaptığınız her şeyde bu hedef doğrultusunda çalışmalısınız. Zaman alacak, ancak uzun vadeli bir hedef gerçekleştiğinde müthiş bir haz alacaksınız. Ulus yönetimi kadar ticaret ve sanayi de çok önemli. Victoria 3’te hangi yeni fabrikaların, madenlerin, altyapının ve çiftliklerin inşa edileceğine siz karar veriyorsunuz. Bunun için elbette nakit paraya ihtiyacınız olacak. Bu yatırımları zengin sanayicilerden veya devletin kasasından karşılamak tamamen size kalmış. Victoria 3’ün ekonomik sistemi inanılmaz bir gerçeklik taşıyor. Birkaç yıl boyunca hazineden açık verebilir, sonra bir rezerv oluşturabilir ya da yıllar sürecek sert bir toparlanma dönemine girmeden kendinizi savaşın içinde bulup iflas noktasına gelebilirsiniz.

Gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da herkesi memnun etme şansınız olmayacak. Günün sonunda hem yerel hem de uluslararası çapta çatışmalarla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Ancak bu çatışmalar her zaman silahlı çatışmalar olmak zorunda değil. Hatta çoğunu müzakere masasında halledebilirsiniz. Bir ülkeyle anlaşmazlık yaşadığınızı varsayalım. Müzakerelerde kendi diplomasinizin uygulanmasını istiyorsunuz. Diğer ulusları yanınıza alabilir ve aynı zamanda ordularınızı çağırarak biraz güç gösterisi yapabilirsiniz. Hatta daha önce yardım ettiğiniz ülkeleri de tarafınıza katılmaya zorlayabilirsiniz.

paradox victoria 3

Eğer bir taraf geri adım atarsa, diğer tarafın birincil hedefi otomatik olarak yürürlüğe girer. Fakat her iki taraf da geri adım atmazsa, diplomatik süreç hızla savaşa dönüşür ve iş ordunuzu yöneten generallere kalır. Ordularınız cephelere atanmış generaller tarafından yönetilir. Onlara hattı tutmalarını veya ilerlemeye ve bölgeyi ele geçirmeye çalışmasını söyleyebilirsiniz. Victoria 3, savaşı merkezine alan bir strateji oyunu olmadığı için bunu son çare olarak görmenizi istiyor. Örneğin; girdiğiniz savaşlardan birinde ağır bir yenilgi alabilir ve ticaret yollarınızdan birini kaybedebilirsiniz. Dahası, dünya sahnesinde küçük düşebilir ve savaş tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Dolayısıyla diplomatik meziyetlerinizi öncelikli kullanmanız hem ülke ekonomisi hem de halkınız için çok daha akıllıca olacaktır.

Victoria 3, lideri olduğunuzun ulusu her yönden inşa edebileceğiniz derinlikli bir simülasyon deneyimi sunuyor. Oynarken zamanın nasıl geçtiğiniz anlamıyorsunuz bile. Bu kadar kompleks bir strateji oyununda ustalaşmak biraz vaktinizi alacaktır, ancak temel mekanikleri kavradığınız zaman aldığınız keyif de artacak. Yerleşik Türkçe dil seçeneğine sahip olan Victoria 3’ü Steam üzerinden 249 TL karşılığında satın alabilirsiniz.

Victoria 3 Oynanış Videosu

YouTube video

İnceleme Özeti

Victoria 3 İnceleme

Victoria 3, lideri olduğunuzun ulusu her yönden inşa edebileceğiniz derinlikli bir simülasyon deneyimi sunuyor.
9
Mükemmel

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Berk, Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Daha önce Tamindir, Webtekno ve ShiftDelete gibi sitelerde içerik editörlüğü yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  Thanks for submitting your rating!
  Please give a rating.

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!