Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Victoria 3 Ön İnceleme

Victoria 3 ön incelememizde, oyunun erken bir sürümünü oynadık ve Viktorya döneminde ülke yönetmenin inceliklerine bir göz atma şansı yakaladık.

Victoria 3 ön incelemesinde, oyunun tüm detaylarına değiniyoruz. Paradox Interactive’in resmi olarak Türkçe dil desteği ile çıkardığı ilk devasa strateji oyunu olan Victoria’nın üçüncü oyunu yıllardır merakla bekleniyordu. Karşımızda devasa bir strateji simülasyon melezi var.

Bu kez 19.yüzyıla gidiyoruz. Paradox oyunlarından alışık olduğumuz şekilde tamamen gerçeğe ve o döneme uygun olarak tasarlanmış devasa bir dünya haritası mevcut. Viktorya dönemi olarak geçen bu çağda var olmuş tüm devletler ile oyuna başlayabiliyoruz.

Siz sormadan hemen söyleyelim, tabii ki Victoria 3’te dönemin Osmanlı İmparatorluğu‘nu da oynayabiliyoruz. Oyundaki amacımız siyaset ve ekonomi kontrolünü en iyi şekilde idare ederek hayallerimizdeki toplumu yaratmak. Hayallerimizdeki toplumu yaratırken hem iç hem de dış zorluklarla mücadele etmemiz gerekecek.

Victoria 3 Ön İnceleme: Hayalimizdeki Toplum

Victoria 3 Ön İnceleme

Dilerseniz yavaştan oyunun detaylarına girelim. Dediğim gibi, oyundaki amacımız hayallerimizdeki ülke ve toplumu yaratmak. Bu yolda, elimizin altında Bürokrasi, Otorite, Nüfuz ve tabii ki Para olacak. Bürokrasi ile yönetimde tutarlılık sağlarken, Otorite ile iç gruplar üzerinde baskı sağlayıp kanunlar çıkarıyoruz. Nüfuz ise Otorite’nin karşıtı olarak dış ülke ilişkilerimiz için çok önemli, Para ise her şeyin başı.

Victoria 3’ü diğer Paradox oyunları ve hatta diğer tüm strateji oyunlarından ayıran en büyük yenilik ve fark, Para kontrolünün çoğunun sizin elinizde olmaması. Para, gerçekte de olduğu gibi ülke içerisinde sürekli olarak dolaşımda, yani topluluk elinde. Biz ise başkan olarak ülke fonlama, orduyu besleme, sanayi yatırımı ve vergiler ile uğraşıyoruz.

Başlangıçta oyuna simülasyon ve strateji karışımı demiştim. Bunun sebebi ise strateji mekaniklerinin yanında çok derin bir yönetim simülasyonu ile karşı karşıya olmamız. Başkan olarak ülkenin durumuna göre kanunlar çıkarıyoruz, yatırımları takip ediyoruz, savaş fırsatlarını takip ediyoruz ve en önemlisi ise meşruluğumuzu garanti altına almaya çalışıyoruz.

Halkı Memnun Etmek

Victoria 3 Ön İnceleme

Hayalimizdeki ülkeyi kurma yolunda öncelikle halkı memnun etmek çok önemli. Tabii burada seçim tamamen sizin. Sansür kanunları gibi hamleler ile halkınızı baskı altına alabilir veya aydınların tarafında olarak ülkeyi modernize etmeye çalışabilirsiniz. Bu oyunda attığınız her adımın kısa veya uzun vadede çok önemli sonuçları olacak. Bunu sürekli olarak aklınızda bulundurmanız gerek.

Victoria 3’te halkı memnun etmek dedik ancak öyle genelleme yok. Öncelikle alt sınıf, orta sınıf ve üst sınıf olmak üzere üç ayrı sınıfı da ayrı ayrı memnun etmek veya birini üzüp ikisine yönelmek gibi seçeneklerimiz mevcut. Tabii bu kadarla da sınırlı değil. Köylü, işçi, esnaf, katip, asker, bürokrat, kapitalist, din adamları gibi gibi birçok toplumsal sınıf ile olan ilişkilerimizi, bize bakış açılarını ve halk üzerindeki etkilerini sürekli olarak takip etmek gerek.

Halkı baskılamak, susturmak, özgürleştirmek veya manipüle etmek tamamen sizin ellerinizde. Tabii hepsinin başı Para, ticaret ve yatırım. Kırsal alana mı yatırım yapacaksınız yoksa kentleşecek misiniz? Sanayi odaklı bir devlet mi yoksa tarım odaklı bir devlet mi olacaksınız? Yoksa devasa ordularınızla çevre devletlere korku mu salacaksınız? Peki tüm bunlar olurken halkınızın mutluluğunu koruyarak isyanı önleyebilecek misiniz? Olasılıklar sınırsız.

Öğrenmek Kolay Ustalaşmak Zor

Victoria 3 Ön İnceleme

Birçok şey anlattım. Derin dedim, detaylı dedim ve her adımı düşünmeniz gerek dedim ancak bunlar sakın gözünüzü korkutmasın. Oyunun çok detaylı bir öğretici kısmı mevcut. Tek tek tüm sistemleri size oyunu oynatarak öğreten, oldukça detaylı ve keyifli bir öğretici ile tüm sistemlere yavaş yavaş hakim oluyorsunuz. Tabii Türkçe dil desteği sayesinde ekstra bir kolaylık olduğunu da tekrardan hatırlatalım.

Victoria 3’te en büyük yardımcınız Günlük olacak. Örneğin Osmanlı İmparatorluğu’ndan gidelim. Biliyorsunuz o dönemlerde Osmanlı çok zor bir dönemde ve Hasta Adam olarak adlandırılmış durumda. Bu gibi tarihi durumlar tamamen ‘Günlük’ kısmı ile oyuna yedirilmiş durumda. Osmanlı’nın yaşadığı zor dönemlerden çıkmak için Ayrılıkçılığı bitirmeniz ve Tanzimat dönemine girmeniz gerek.

Ülkeyi reformize etmek için Günlük yardımı ile gözünüz kulağınız sürekli yapmanız gerekenlerde olabilecek. Tabii bunları es geçerek, ‘ben böyle yapacağım arkadaş’ da diyebilirsiniz. Yani özetlemek gerekirse, tüm ülkelerin dönemine uygun olarak yaşadığı durum bire bir şekilde oyuna aktarılmış ancak sizin yönetiminize göre aynı ülkeyi farklı senaryolar ile onlarca, yüzlerce kez tekrar tekrar sıkılmadan oynamak mümkün.

Tabii günlük dedik ancak Victoria 3’de de diğer Paradox oyunlarında olduğu gibi sizlere sürekli ‘şu oldu, bu oldu’ şeklinde uyarı veren boncuklar da çıkıyor. Örneğin ‘kömür kıtlığı’ veya ‘asker boşta’ gibi uyarılarla karşılaşıyorsunuz. Atacağınız adım tamamen sizin ellerinize bırakılmış durumda.

Mekanikler Nasıl?

Victoria 3 Ön İnceleme

Yine Victoria 3’te de Paradox oyunlarından alışık olduğumuz ancak biraz daha modernleştirilmiş edilmiş bir arayüz görüyoruz. Sol üst köşede ülkemizin durumunu özetleyen Para ve Otorite gibi kritik değerleri görebiliyoruz. Hemen sol tarafa yerleştirilmiş menüden ise tüm ülke yönetimi elimizin altında. Alttaki 5 buton ile ise Ticari, Askeri ve Siyasi görünüm gibi harita türleri arasında geçiş yaparak çeşitli kısayollara ulaşabiliyoruz.

Diğer ülkelerle diplomasi konusunda ise birçok seçenek mevcut. İttifak kurma, Savunma Paktı kurma, Himaye Altına Alma, Para ile Destekleme, Egemenlik İhlal Etme, İlişki Geliştirme veya Bozma, Diplomat Gönderme, Borçlarını Üstlenme gibi sayısız seçenek mevcut. Yani tüm ülkeler ile detaylı olarak ilişkilerimizi yönetebiliyoruz. Yine ülkenin kanunlarını, yönetimini, nüfusunu, dinini ve askeri gücünü de gözlemleyebiliyoruz.

Victoria 3’ün savaş mekanikleri ise yine fazlasıyla detaylı ve simülasyon yönü kuvvetli. Öyle orduyu aldım, ordunun üzerine sürükledim yok. Savaş başladığında çeşitli cepheler açıyoruz, ordularımızı cepheye gönderiyoruz, ikmal ağları kuruyoruz, ordumuzun ihtiyaçlarını (top, silah, yiyecek vb.) karşılıyoruz ve saldırı veya savunma hattı kuruyoruz. Yani savaşa girmeden önce derinlemesine düşünmenizi ve sonuçlarını hesaplamanızı tavsiye ediyoruz.

Victoria 3 Ön İnceleme

Geldik oyunun en önemli mekaniğine. Yazımın başından beri vurguluyorum, Ticaret yani Para bu oyunun temel taşı. Ticaret iyiyse ve Para bolsa, yönetiminizi meşrulaştırmak, halkın mutluluğunu sağlamak ve savaşmak çok daha rahat doğal olarak. Ticaret için ülkenizdeki malları kontol etmeli, ithalat ve ihracata göz kulak olmalı, teknoloji ağacınızı buna göre yönlendirmeli ve ticaret anlaşmalarına dikkat etmelisiniz.

Bunun yanı sıra yukarıda da anlattığımız gibi hükümetinizi ve meşrutiyetinizi korumak adına Nüfus kontrolünü elden bırakmamalı, düzenli olarak kanunlar çıkarmalı, hükümetinizi reforme etmeli, halkınızın beklentilerini karşılamalı ve özgürlükçü veya baskıcı bir tutum sergilemelisiniz.

Özetlemek gerekirse, ben şahsen arayüzü de mekanikleri de gayet başarılı buldum. Zaten EU4 veya HOI4 gibi Paradox oyunlarını oynayanlar kesinlikle yabancılık çekmeyecek. Bir de Türkçe, daha ne olsun? Eğer strateji oyunlarından uzaksanız bile, Victoria 3 kullanıcı dostu ve detaylı öğreticisiyle yeni oyuncular için uygun.

Grafik ve Optimizasyon

Victoria 3 Ön İnceleme

Victoria 3’ün grafikleri, harita üzerinde geçen bir devasa strateji oyunundan bekleyebileceğiniz seviyede ancak yeni nesil olduğu da belli. Crusader Kings 3 gibi nispeten yeni Paradox oyunlarının yakaladığı yenilikçi grafik tasarımlarını burada da görüyoruz.

Haritaya yakınlaştığınızda, tüm ülkelerin kendi kültürlerine has bir şekilde kurulmuş irili ufaklı şehirlerini yakından izlemek gayet keyifli. Osmanlı’nın mimarisi, Fransa’nın mimarisi, İngiltere’nin mimarisi ve Çin’in mimarisini yakından ve uzun uzun inceledim. Eğer bu tarz mimari yapıları tarih derslerinden hatırlıyorsanız, gördüğünüz an diyorsunuz ki evet bu o ülkenin mimarisi.

Victoria 3 Ön İnceleme

Şehirler haricindeki boş kısımlarda ise ağaçlar, kuşlar ve dağlar gayet güzel gözüküyor. Özellikle bulutların görüntüsü muazzam. Kuşların uçuşu, ağaçların rüzgar ile sallanması ve bulutların hareketi gibi canlı hissettiren bir oyun var karşımızda. Tabii detaylı grafik ayarları mevcut ve donanımıza göre bunları dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Benim elimdeki oyun henüz beta aşamasında olsa bile en yüksek ayarlarda ve yer yer en yüksek oyun hızında hiçbir şekilde FPS düşüşü, donma, takılma ve aksaklık yaşamadım. Tabii tam sürümle optimizasyon çok daha iyi hale gelecektir ancak şimdiden Paradox bu konuda iyi bir iş çıkarmış diyebiliyorum.

Victoria 3 Ön İnceleme Sonucu

Victoria 3 Ön İnceleme

Şimdiye kadar görmüş olduğumuz en detaylı ve derin ülke yönetimi simülasyonu ile karşı karşıyayız. Victoria 3, kesinlikle strateji sevenleri tam anlamıyla tatmin edecek bir oyun. Ben dilediğim gibi bir başkan olayım, ülkemin her olayına el atayım ancak benden bağımsız ülkemin yaşadığını da hissedeyim diyorsanız, sizi böyle alalım.

Tabii bizim incelediğimiz kısmın henüz beta aşamasında olduğunu, bazı şeylerin ufak da olsa değişebileceğini sizlere hatıralatalım ancak Paradox yılların birikimini ve iyi yaptığı her şeyi daha da üstüne koyarak bu oyunu geliştirmiş.

Eğer siz de 19. yüzyıl döneminde istediğiniz ülkenin başkanı rolüne kendinizi kaptırmak ve detaylı stratejiler planlayarak hayalinizdeki ülkeyi ve toplumu oluşturmak istiyorsanız, tercihiniz Victoria 3 olmalı. Hem strateji fanlarına hem de türe giriş yapmak isteyenlere gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz.

Son olarak oyunun Steam sayfasına buradan ve detaylı oynanış videosuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

İnceleme Özeti

Victoria 3 Ön İnceleme

Victoria 3, strateji ve simülasyonun kusursuz bir karışımı.
8.7
Mükemmel

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

Yorum Yapılmamış

10
0%
9
100%
8
0%
7
0%
6
0%
5
0%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%
1 inceleme gösteriliyor
 1. Rıza
  Ön sipariş vereceğim
  9
  Gameplay
  9
  10
  Graphics
  8
  10
  Longevity
  10
  10
  • Artıları
  • +
  • Eksileri
  • -

  İncelemeyi gayet başarılı buldum öncelikle teşekkürler Mert bey. Oyunun yapımcısından ve türünden ötürü çıkışına kadar haberlerini takip ediyordum alıp almamak konusunda son kararı henüz vermemiştim. Bu incelemede okuduklarım benim için yeterli geldi ön sipariş vereceğim. Umarım beklentilerimi karşılar.

  Cevap

Cevap Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Gameplay
Graphics
Longevity
Thanks for submitting your rating!
Please give a rating.

Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!