Unity, Görsel Efekt Şirketi Weta’yı 1.6 Milyar Dolara Satın Aldı

Unity, görsel efekt şirketi Weta'yı satın alarak, oyun yapımcılarının VFX araç çeşitliliğini arttıracak.

Unity, Sir Peter Jackson’ın kurucu ortağı olduğu görsel efekt şirketi Weta’yı 1.625 milyar dolara satın almaya hazırlandığını duyurdu.

Şirketler, Weta‘nın ünlü VFX araçlarını, oyun yapımcılarının emrine bırakacak “kesin bir anlaşma” imzaladı. Yani anlaşmanın sadece prosedür kısmı kaldı.

Unity Weta

Unity Nedir? Weta Nedir?

Weta, Lord of the Rings ve Game of Thrones’tan Black Widow, Avatar ve daha pek çok ödüllü film ve TV şovunda VFX’ten sorumlu. Unity ise, dünya çapında binlerce geliştirici tarafından kullanılan üç boyutlu oyun geliştirme platformu.

İşlemin bir parçası olarak oyun geliştirme şirketi, Weta’nın mühendislik yeteneğini, endüstri lideri araçlarını, sanatçıların birlikte daha kolay çalışmasına olanak tanıyan bir veri platformunu ve binlerce varlıktan oluşan bir kütüphaneyi satın alacak. Bu araçlar gelecekte, bulut tabanlı bir iş akışı aracılığıyla içerik oluşturucuların kullanımına sunulacak.

WetaFX olarak bilinen Weta’nın film kolu, Unity altında bağımsız bir varlık olarak devam edecek ve Jackson’ın çoğunluk mülkiyetinde kalacak.

Unity Weta

Jackson, “Weta Digital’in araçları, başlangıçta hayal gücümüzde yaşayan dünyaları ve yaratıkları hayata geçirmemiz için sınırsız olanaklar yarattı. Unity ve Weta Digital birlikte, herhangi bir endüstriden herhangi bir sanatçının bu inanılmaz yaratıcı ve güçlü araçlardan yararlanabilmesi için bir yol oluşturacak. Kalkınan yaratıcılara Weta Digital’in teknolojisine erişim sunmak, oyunun değişmesinden başka bir şey olmayacak ve Unity şirketi, bu vizyonu hayata geçirecek.” dedi.

Weta, dünyanın 40’tan fazla ülkeden sanatçı çizen en büyük tek siteli VFX stüdyosu. Stüdyo, Yüzüklerin Efendisi’nde Gollum’u ve Maymunlar Cehennemi’nde Sezar’ı canlandırmasıyla ünlü oldu.

Bu satın alma işlemi ile birlikte iki şirket, oyun geliştirmede dikkate alınması gereken bir güç olacak.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol