Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Ubisoft Krizde: Fransız Devi 3 Yeni Oyununu İptal Etti

Video oyun sektörünün en köklü markalarından Ubisoft, büyük bir krizin içinde. Resmi olarak duyurmadığı üç oyununu iptal eden Fransız şirket, Skull and Bones'un ise bir kez daha ertelendiğini duyurdu.

Ubisoft tarafından yapılan açıklamada aksiyon rol yapma türündeki Skull and Bones‘un bir kez daha ertelendiği belirtildi. Fransız şirket ayrıca mevcut serilerine ve canlı hizmetlerine odaklanmak için resmi olarak duyurmadığı üç oyununu iptal ettiğini duyurdu. Ubisoft, son yıllarda “tüm dünyadaki oyunculara, platformlara ve iş modellerine ulaşabilen mega markalara ve uzun süreli oyunlara” doğru kaydığını söyledi.

Fransız devinin son dört yıldaki karnesine baktığımızda Assassin’s Creed, Far Cry, Ghost Recon, Rainbow Six ve The Division dahil olmak üzere birçok seride bu yaklaşımı benimsediğini görüyoruz. Fakat geldiğimiz noktada bu stratejik değişimin sonuç vermediğini ve oyuncuların beklentilerini karşılamadığını söylemek sanıyorum yanlış bir çıkarım olmaz.

Skull and Bones Çıkış Tarihi Ertelendi

Skull and Bones ertelendi
Skull and Bones çıkış tarihi ertelenmeye devam ediyor.

Ubisoft CEO’su Yves Guillemot yaptığı açıklamada, “Son performansımız nedeniyle açıkça hayal kırıklığına uğradık. Sektör, tüketici harcamalarını etkileyen kötüleşen ekonomik koşullar bağlamında mega markalara ve canlı oyunlara doğru kaymaya devam ederken, zıt pazar dinamikleriyle karşı karşıyayız. İddialı bir pazarlama planına rağmen, Mario + Rabbids: Sparks of Hope’un 2022’nin son haftalarında ve ocak başındaki düşük performansı bizi şaşırttı. Just Dance 2023 de düşük performans gösterdi” dedi.

Bununla birlikte, Fransız şirketin yaşadığı sorunların dönemselden çok yapısal bir boyuta ulaştığı görülüyor. Ubisoft, iptal ettiği üç duyurulmamış oyundan sadece altı ay önce dört projenin daha fişini çekmişti. Bunların arasında Ghost Recon Frontline ve Splinter Cell VR da bulunuyor. Özellikle Frontline’ın kaybı, beklenmedik bir gelişme oldu. Zira oyunun Call of Duty: Warzone, Apex Legends, Escape From Tarkov ve Hunt: Showdown gibi oyunlara rakip olması amaçlanıyordu. Benzer şekilde Hyper Scape ve The Division: Heartland gibi projeler de fiyaskoyla sonuçlandı.

Ubisoft’un Değeri Düşmeye Devam Ediyor

Ubisoft CEO'su Yves Guillemot
Ubisoft CEO’su Yves Guillemot, kemerleri sıkmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Ubisoft‘un bugün yaşadığı en büyük sorunlardan biri, Apex Legends, PUBG Battlegrounds ve GTA Online gibi sürekli para kazandıran bir canlı hizmet oyununun olmaması. Fransız şirket daha önce birçok satın alma teklifi almış ancak hepsini geri çevirmişti. 1986’da Ubisoft’u kuran ve çoğunluk hissesini elinde tutmaya devam eden Guillemot ailesi, “bağımsız kalma” arzusunu defalarca vurgulasa da, gidişat pek iç açıcı görünmüyor.

Ubisoft’un hisse fiyatı, Temmuz 2018’deki 103 euroluk zirveden bugün 24 euronun altına düşerek son beş yılda önemli ölçüde eridi. Bu da, geçmişte Tencent ve Vivendi gibi gibi küresel devlerin verdiği yüksek fiyatlı tekliflerin artık geçerli olamayacağı anlamına geliyor. Bakalım ilerleyen günler Fransız oyun devi için neler getirecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.