Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Twitter Hissedarları, Elon Musk’a Toplu Dava Açtı

Geçtiğimiz hafta Twitter'ın yüzde 9'unu satın alarak şirketin en büyük hissedarı olan Elon Musk, platformun diğer hissedarları tarafından açılan bir toplu dava ile karşı karşıya.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, sıkça zaman geçirdiği sosyal medya platformu Twitter’ın yüzde 9’unu satın almıştı. Bu yatırımıyla Amerikalı şirketin en büyük hissedarı olan milyarder girişimi, hevesini kursağında bırakacak bir dava ile karşı karşıya.

Twitter hissedarları, Musk’ın yatırımını ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) 11 gün geç açıkladığı gerekçesiyle toplu dava açtı. Menkul kıymetler yasasına göre, ünlü girişimcinin 24 Nisan’daki hisse alımından 10 gün sonra SEC’e evrak göndermesi gerekiyordu, ancak bunu 4 Nisan’a kadar yapmadı.

156 Milyon Dolarlık Haksız Kazanç Suçlaması

elon musk twitter hisse

Bu gecikme kulağa ilk etapta önemli gelmeyebilir, ancak söz konusu sürede Musk’ın 156 milyon dolar kazandığı belirtiliyor. Engadget‘ın ulaştığı dava dosyasına göre, Amerikalı milyarderin Twitter yatırımını bildirmesi gereken 24 Mart – 4 Nisan 2022 tarihlerinden önce Twitter hisselerini satan yatırımcılar, gelişmenin duyurulmasının ardından yaşanan hisse değerlenmesini kaçırdılar ve bu nedenle zarar gördüler.

Davada ayrıca Musk’ın Twitter’da hisse satın aldığını yatırımcılara açıklamayarak maddi ihmallere yol açtığı da iddia ediliyor. Tesla ve SpaceX CEO’su, ilk etapta Twitter’ın yönetim kuruluna katılmayı kabul etse de, çalışanlardan gelen tepkiler üzerine kararını değiştirmişti.

Twitter CEO’su Parag Agrawal, çalışanlara gönderdiği bir e-postada, Musk’ın “tüm yönetim kurulu üyeleri gibi şirketin ve tüm hissedarlarımızın çıkarları doğrultusunda hareket edeceğini” belirtmişti. Fakat gelinen noktada Amerikalı milyarder Twitter yönetiminin dışında kalmayı tercih etti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.