Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Türkiye’de İnternet Abone Sayısı Belli Oldu

Türkiye’de internet abone sayısı 85,7 milyona yükseldi. Cep telefonundan internete girenlerin sayısı ise 68,3 milyona ulaştı. Aylık ortalama 577 dakikalık mobil kullanım süresiyle Avrupa ülkeleri arasında ilk sıradayız.

Türkiye’de internet abone sayısı istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan rapora göre ülkemizde internet abone sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 9,3 artışla 85,7 milyona yükseldi. 2021’in ikinci üç aylık döneminde mobil bilgisayardan ve cepten internet abone sayısı ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 artarak 68,3 milyona yükseldi.

Aylık Mobil İnternet Kullanımında Avrupa Birincisiyiz

türkiye internet abone hizi

Temmuz 2009’da kullanılmaya başlanan mobil genişbant hizmetinde toplam mobil internet kullanım miktarı, bu yılın ilk çeyreğine göre yüzde 9,8 artarak 2 milyon 109 bin 343 terabayt oldu. Rapora göre, 577 dakikalık ortalama aylık mobil kullanım süresi ile Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyoruz.

Avrupa ülkeleri içinde en yüksek mobil yaygınlık oranına sahip ülkeler ise Finlandiya, Portekiz, Danimarka, Avusturya ve İsveç olarak kayda geçti. İncelenen ülkelerin ortalama mobil yaygınlık oranı yaklaşık yüzde 128,2 olurken Türkiye’deki mobil yaygınlık oranı yüzde 101,2 seviyesinde.

İnternet Abone Sayısı 85,7 Milyona Yükseldi

mobil internet

We Are Social ve Hootsuite ortak çalışması olan Dijital 2021’e göre ise dünyada en çok üretilen web sitesi içeriği dilinde Türkçe dördüncü sırada. Türkiye’de nüfusun yüzde 70.8’i sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağ geçirilen günlük süre ise 2 saat 57 dakika.

Bununla birlikte Türkiye, 34.79 megabit mobil internet hızı ile dünya ortalamasının (42.70 megabit) altında yer alıyor. Aynı zamanda 28.89 megabit ile en yavaş kablolu internet hızına sahip beş ülkeden biri konumundayız.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.