Tiktok, Ana Sayfada ‘Tekrarlayan İçerikleri’ Önleyecek

Tiktok, bazı video türlerinin kümeler halinde görüntülendiğinde 'sorunlu' olabileceğini belirtti ve "Sizin İçin" kısmını güncelleyeceğini duyurdu.

TikTok, uygulamanın ana ekranı olan Sizin İçin sayfasında bazı önemli değişiklikler yapacak. Aynı türden çok fazla içerik göstermesini engellemek için ana sayfanın hiç bitmeyen bir video akışıyla dolduran algoritmayı düzenleyecek. Uygulamanın kullanıcıları artık ‘tekrarlayan içerik’ görmeyecek.

TikTok bir blog yazısında, “Tekrarlayan kalıpları kesmek için yeni stratejiler geliştirmeye devam ederken, sistemimizin bir dizide önerilebilecek içerik türlerini nasıl daha iyi değiştirebileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle, tek bir video olarak iyi olabilecek ancak art arda sorunlu olabilecek bir içerik kategorisinin çok fazla görüntülenmesine karşı koruma sağlamak için çalışıyoruz” açıklmasında bulundu.

Tiktok’ta Bazı Tür Videoları Daha Az Göreceksiniz

Tiktok

Hizmet ayrıca, algoritmanın yalnızca kullanıcı sınırlı türde videolar gösterdiğini belirlemenin bir yolu üzerinde çalıştığını da açıkladı. Yalnızlık veya kilo vermeyle ilgili videolar platformun kurallarını ihlal etmese de bu tür videoların, bir kullanıcının Sizin İçin sayfasında gördüklerinin çoğunu oluşturmaları durumunda olumsuz bir etkisi olabileceğini belirtti. Bu nedenle, bunun olmasını önlemek önemli.

Tiktok, “Amacımız, her kişinin Sizin İçin yayınının geniş bir içerik, içerik oluşturucu ve konu içermesidir.” açıklamasında bulundu ve yayında görünen çok fazla benzer videonun teşvik etmek istediği deneyimi yansıtmadığını belirtti. Hizmet, İçerik Danışma Konseyi ve topluluğun yanı sıra tıp, klinik psikoloji ve yapay zeka etiği alanlarından uzmanlara danıştığını da açıkladı.

İlgili Konu, Bazı Ülkelerde Meclise Taşınmıştı

Tiktok

Ayrıca şirket, kullanıcıların Sizin İçin sayfasındaki belirli kelimelere bağlı videoları engellemesine izin verecek bir seçenek de sunacak. Bu onlara ana ekranda gördükleri üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak. Ana Sayfa öneri algoritması, TikTok’un gizli sosu ve uygulamanın inanılmaz derecede popüler olmasının ana nedenlerinden bir tanesi.

Ekim ayında sosyal medyanın çocuklar ve gençler üzerindeki etkisine ilişkin bir Senato Ticaret Komitesi oturumunda, senatörler TikTok, Youtube ve Snapchat temsilcilerine çeşitli konularda baskı yaptı. Bunların arasında, algoritmalarının yeme bozuklukları ve kendine zarar verme gibi konularla ilgili içeriği nasıl destekleyebileceği de vardı.

Tiktok’un son duyurusu, milletvekillerinin endişelerini yatıştırmaya yardımcı olacak mı? Platform, sistemlerde ve araçlarda bu değişiklikleri yapmanın ve bunları düzeltmenin biraz “zaman” alacağını belirtti.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol