Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

TikTok Hacklendi Mi? Şirketten Açıklama Geldi

Popüler sosyal medya platformu TikTok, kaynak kodlarının ve kullanıcı bilgilerinin bir hacker grubu tarafından ele geçirildiğine yönelik iddiaları reddetti.

Dün bir hacker grubunun TikTok‘a siber saldırı düzenlediği ve kullanıcıların kişisel verilerini ele geçirdiği iddiası sosyal medyada büyük bir tedirginliğe sebep olmuştu. Popüler video paylaşım uygulaması, iddialar karşısındaki sessizliğini nihayet bozdu. Çin merkezli platform, TikTok’un kaynak kodlarının ve kullanıcı bilgilerinin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiği yönündeki söylentileri reddetti. Güvenlik ihlaline dair hiçbir somut kanıtın bulunmadığını belirten firma, iddiaların gerçeği yansıtmadığını aktardı.

Bleeping Computer‘a göre bilgisayar korsanları, TikTok’a ait olduğu iddia edilen veritabanının görüntülerini bir hacker forumunda paylaştı ve verileri TikTok tarafından kullanılan bir sunucudan aldıklarını söyledi. Hackerlar, sunucuda 2 milyardan fazla kayıt ve 790 GB değerinde kullanıcı verisi, platform istatistikleri, kod ve daha fazlasının depoladığını iddia etti.

TikTok Hack İddialarını Reddetti

tiktok hacklendi mi

TikTok sözcüsü Maureen Shanahan, The Verge‘e yaptığı açıklamada, söz konusu veri örneklerinin hepsinin herkese açık olduğunu ve TikTok sistemlerinin, ağlarının veya veri tabanlarının herhangi bir şekilde ele geçilmediğini belirti. “Kullanıcıların herhangi bir proaktif eylemde bulunmaları gerektiğine inanmıyoruz” diyen Shanahan, TikTok topluluğunun emniyet ve güvenliğine bağlı kalmaya devam ettiklerini aktardı.

Kendilerine “AgainstTheWest” adını veren hack grubu, Çin merkezli mesajlaşma uygulaması WeChat‘ten de veri aldıklarını iddia ediyor. Bu arada hem TikTok hem de WeChat, Çin hükümeti ile bağları nedeniyle ABD’de inceleme altına alındı. Çin’deki TikTok çalışanlarının ABD’deki kullanıcıların verilerine eriştiği iddia edilmişti. Sosyal medya platformunun sahibi olan Çinli teknoloji devi ByteDance, endişeleri gidermek amacıyla Amerikalı kullanıcıların verilerini ABD sunucularına taşıyacağını açıklamıştı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.