Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

The Callisto Protocol Satışları Hayal Kırıklığı Yarattı

2022 yılının en büyük oyunlarından The Callisto Protocol, yayıncı Krafton'un satış beklentilerini karşılayamadı. 162 milyon dolarlık geliştirme maliyetine sahip olan hayatta kalma-korku oyunu, bu yılın sonuna kadar 2 milyon kopyayı dahi göremeyebilir.

Dead Space’in yaratıcısı ve geliştirici Striking Distance CEO’su Glen Schofield’ın imzasını taşıyan The Callisto Protocol, tüm platformlar için Aralık 2022’de piyasaya sürülmüştü. PUBG Battlegrounds ile tanınan Krafton‘un yayınladığı hayatta kalma-korku oyunu, çok sayıda teknik hataya sahip olması nedeniyle sıkıntılı bir lansman süreci geçirmişti. Peşi sıra gelen yamalar sayesinde daha stabil bir oynanış sunan The Callisto Protocol, buna karşın beklenen satışlara ulaşamadı.

Samsung Securities’e göre Krafton, oyunun ilk altı ayda yaklaşık 5 milyon kopya satmasını bekliyordu, ancak mevcut satış grafiği göz önüne alındığında bu yılın sonuna kadar 2 milyon adete bile ulaşması zor olacak. 162 milyon dolar geliştirme maliyetine sahip olan The Callisto Protocol, hiçbir masraftan kaçınılmadan hayata geçirilen bir oyun. “Quadruple A” sınıfında nitelendirilen RPG, niş türde yeni bir IP olmasının zorluğunu yaşıyor gibi görünüyor.

The Callisto Protocol, Beklentilerin Altında Kaldı

the callisto protocol satış

Glen Schofield’ın oyunu, pek çok yönden Dead Space‘in ruhani halefi olarak nitelendiriliyor. Yoğun atmosferi, şiddet ve dehşet seviyesi gibi unsurlarıyla adrenalini yüksek bir hayatta kalma deneyimi sunan Callisto, bununla birlikte klişe hikayesi ve sınırlı oynanışı nedeniyle olumsuz eleştiriler aldı. Yayıncı Krafton‘un hisse fiyatı, oyuna dair yayınlanan satış raporunun ardından sert bir düşüş yaşadı.

The Callisto Protocol, 2320 yılında Jüpiter’in ayı Callisto’daki maksimum güvenlikli bir hapishane geçiyor. Bir kaza sonucu Black Iron Prison’a düşen kader mahkumu Jacob Lee’nin rolünü üstlenen oyuncular, gizemli bir salgının mahkumları canavar yaratıklara dönüştürmeye başlamasıyla hapishaneden kaçmanın yolunu arıyor. Oyun, yaklaşık 12 ila 14 saatlik bir hikayeye sahip.

Callisto, 19 Ocak’a kadar Steam‘de yüzde 20 indirimle 399,20 liraya satılıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.