Tencent, Bir Kez Daha Milyarlarca Dolar Değer Kaybetti

Çin'in oyun endüstrisindeki en yeni baskısı nedeniyle, teknoloji holdingi Tencent, 60 milyar dolardan fazla kaybetti.

Çin’in oyun ve daha büyük endüstrisi üzerindeki son kısıtlamalarının bir sonucu olarak, Tencent’in değeri 60 milyar dolar düştü. Benzer bir senaryoyu daha önce de görmüştük. Tencent, 1998 yılında kuruldu ve aynı zamanda son derece popüler League of Legends geliştiricisi Riot Games’in ana şirketi olarak hizmet veren bir Çinli teknoloji şirketinin de dahil olmak üzere birçok oyun şirketinin sahibi.

Çin hükümeti, oyun oynamayı engellemek için yıllarca süren bir çabaya öncülük etti ancak son zamanlarda ülke, Çinli çocukların haftada üç saat oyun oynamasına izin veren yeni düzenlemeleri kabul etti. Bu şartlar, reşit olmayanların hafta içi bir buçuk saat ve hafta sonları ve tatil günlerinde üç saat oynamasına izin veren önceki oyun kısıtlamalarından daha sertti. Bununla birlikte, geçtiğimiz ağustos ayında, devlet tarafından yönetilen medya, oyun bağımlılığını afyon bağımlılığına benzetti ve özellikle Tencent’in bağlı başlıklarından suçlu olarak bahsetti.

Tencent

Tencent’in Hisseleri Yine Düştü

Şimdi, ek devlet müdahalesi Tencent’in hisse değerine yine zarar verdi. Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, eyalet düzenleyicileri kısa süre önce Tencent ve diğer endüstri liderleriyle, kârın ötesine bakmalarını ve reşit olmayanların oyun bağımlılığı geliştirmelerini önlemek için çalışmalarını tavsiye etmek için bir araya geldi. Ayrıca düzenleyiciler, Çin’in artık yeni çevrimiçi oyunlar için gelecekteki onayı yavaşlatacağını iddia etti.

Toplantı, hükümetin oyun oynama konusundaki baskısının ortasında yatırımcıların korkularını artırdı ve devlet medyasının afyon bağımlılığını oyun bağımlılığı ile eşitlemesinin ardından hisse senetlerindeki önceki düşüşle birleştiğinde, Tencent hissesi o zamandan beri 60 milyar doların üzerinde değer kaybetti.

Geçtiğimiz perşembe günü, Tencent’in Hong Kong’daki öğleden sonra ticaret kayıpları, şirketin öncekine göre yüzde 8.5 daha düşük, hatta temmuz ayındaki sert düşüşünden bile daha hızlı bitirmesine neden oldu. Yine de, yasakların etkileri daha da ileri gidecek. Ayrıca şirket ayrıca kısa süre önce genç oyuncuların aşırı oyun oynamasını önlemek için bir yüz tanıma özelliği de geliştirmişti.

Çin’in en yeni oyun yasalarıyla birlikte, video oyunu şirketleri öngörülebilir gelecekte diken üstünde olacak. Hükümetin endüstriyi düzenleme çabalarını yakın zamanda yavaşlatmadığı görülüyor ve oyun geliştiricileri muhtemelen parasal zararın yükünü üstlenmeye devam edecek. Potansiyel olarak hem hissedarları hem de video oyunu şirketlerini başka yerlere yatırım yapmaya teşvik edecek. Küresel oyun endüstrisi üzerindeki etkileri hala belirsiz ancak Çin’in dünyanın en büyük oyun endüstrisi olduğu düşünüldüğünde bu durum gerçekten endişe verici.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol