Çin Yeni Video Oyunlarının Tamamını Yasakladı

Haftada üç saat yasağından sonra yeni oyunlar tamamen yasaklandı.

Çinli yetkililer, hükümet 18 yaş altı oyun bağımlılığı dediği hastalık ile mücadele etmeye çalışırken ses getirecek büyük bir karar verdi. Daha önce 18 yaş altı tüm vatandaşlarının haftada 3 saatten fazla oyun oynamasına izin vermiyordu. Bu sefer yeni çıkan tüm oyunların süresi olarak yayınlanmasını yasakladı. Bu askıya alma kararını, oyun şirketi Tencent ile yapılan bir toplantıda açıklandı.

Çin’deki Yasağın Kalkma Süresi Belli Değil

çin

Açıklanan yasak, Oyun firması Tencent Games ve Çin hükümeti yetkilileri arasında yapılan bir toplantıda açıklandı. Henüz bitiş tarihi ile ilgili hiçbir bilgi verilmedi, şu an için uzun bir süre olarak görülüyor. Askıya alma ile ilgili Tencent Games hiçbir açıklama yapmadı. Askıya alma, Çin Komünist Partisi’nin çocuklar arasındaki oyun bağımlılığını ortadan kaldırmaya yönelik daha geniş bir teklifinin parçası olarak geliyor. Daha geçen ay, hükümet 18 yaşından küçüklerin haftada üç saatten fazla çevrimiçi oyun oynamasını yasaklamıştı ve hafta sonları oyunlarını 20:00 ile 21:00 arasında kısıtladı. Devlet medyasının birkaç hafta önce video oyunlarını “manevi afyon” ve “elektronik uyuşturucu” olarak etiketlemesinden sonra gelen yasağı tüm çevrimiçi oyun şirketlerinin uygulamasını yasalaştırdı.

Oyun firmaları Asya pazarı gibi kocaman bir pazarın bu şekilde kararlar alması konusundan kesinlikle rahatsız ancak iç yaptırımların ağırlığı sebebiyle karşı bir hareket yapamayacaklarını herkes biliyor. Gençlerin bu konuya karşı nasıl bir tepki vereceği henüz bilinmiyor ancak çok olumlu tepkiler gelmeyeceğini öngörebiliyoruz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol