Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Telegram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Telegram hesabını kalıcı olarak silmek ya da bir süre devre dışı bırakmak isteyenler için, ayrıntılı bir liste hazırladık.

Tıpkı diğer platformlarda yapıldığı gibi, Telegramda’da güvenliğinizden endişe ediyor ya da buralardan biraz uzaklaşmak istiyorsanız Telegram hesap silme aşamalarını sizin için sıraladık.

Telegram, 2013 yılında piyasaya sürülen ve 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan bulut tabanlı bir mesajlaşma uygulaması. Lansmanından bu yana Telegram fazlasıyla ilgi gördü ve uygulamanın kullanıcı tabanı da büyük ölçüde genişledi.

Telegram Hesap Silme Aşamaları

Telegram Hesap Silme
Telegram hesap silme nasıl yapılır?

Piyasada WhatsApp, Signal ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok gizlilik merkezli mesajlaşma uygulaması var. Geçen sene Telegram için, özellikle gizlilik hizmetiyle ilgili bir sorun yaşandı.

Uygulamanın uçtan uca şifreleme kullanmadığı ve yalnızca Telegram’daki gizli sohbetler için güvenlik sağladığı fark edildi. Bu, kullanıcıların Telegram kullanımı güvenli mi sorusu sormalarına neden oldu. Bu nedenle, Telegram hesabınızı silmenin yollarını arıyorsanız, aşağıda belirtilen adımları uygulamanız yeterlidir.

 • Telefonunuzdan Telegram’ı Açıp Ayarlar Kısmına Gidin
 • Gizlilik ve Güvenlik Kısmına Tıklayın
 • Bu Kadar Uzaktaysam Hesabımı Sil Kısmına Tıklayın
 • Hesabınızın Ne Kadar Süre Sonra Devre Dışı Bırakılmasını İstediğinizi Seçin
 • Seçtiğiniz Zaman Diliminde Giriş Yapmazsanız Hesabınız Silinecek

1- Telefonunuzdan Telegram’ı Açıp Ayarlar Kısmına Gidin

telegram profil fotografi nasil ayarlanir 1024x896 1
Telegram hesap silmenin ilk adımı ayarlar kısmına gitmek.

Hesabınızı kalıcı olarak silmek veya bir süre devre dışı bırakmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, internete bağlanmış telefonunuzdan Telegram uygulamasını açmak ve uygulamanın çark şeklinde yerleştirilmiş Ayarlar kısmına girmek.

Ayarlar kısmında mesaj seçeneklerini, arama tercihlerini, veri depolamalarını ve bunun gibi daha birçok yardımcı ipuçlarını bulabilirsiniz.

2- Gizlilik ve Güvenlik Kısmına Tıklayın

telegram hesap silme kalici cozum 1 2
Telegram hesap silme seçeneği gizlilik ve güvenlik kısmında yer alıyor.

Uygulamada özelleştirmeler yapmak, özel izinleri seçmek, bildirim tercihlerini belirlemek ve daha nicelerini yapabilmek için kullanılan bu kısımda yer alan Gizlilik ve Güvenlik kısmına tıklayın.

Bu bölümde ise engellenen kullanıcılar, parola, telefon numarası gibi özel tercihler bulunuyor.

3- Bu Kadar Uzaktaysam Hesabımı Sil Kısmına Tıklayın

telegram hesap silme 1 547x640 3
Telegram hesap silme işlemi, telefondan hemen gerçekleştirilemiyor.

Bu bölüm Gizlilik ve Güvenlik kısmına tıkladığınızda en altta yer alacak. Eklenilmiş bu seçenekle hesabınızı bir süre devre dışı bırakabilirsiniz.

4-Hesabınızın Ne Kadar Süre Sonra Devre Dışı Bırakılmasını İstediğinizi Seçin

telegram hesap silme kalici cozum 2 1
Telegram hesap silme aşamasında önemli olan zaman seçimi.

Maalesef telefon uygulamasında anında hesap silinmiyor. Seçtiğiniz süre boyunca uygulamaya hiç giriş yapmazsanız, süre bittiği an hesabınız kalıcı olarak siliniyor. Eğer bu zaman aralığında hesaba girerseniz, kesin bir şekilde hesabı silemezsiniz.

Seçenekler arasında 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl bulunuyor. Hesabınız hızlıca silinsin istiyorsanız 1 ayı, silmekten emin değilseniz ya da bir süre sonra giriş yaparım diyorsanız 6 ay veya 1 yılı seçebilirsiniz. Yalnızca arama motorundan anında silme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun içinse bir Telegram hesap silme linki mevcut.

5- Seçtiğiniz Zaman Diliminde Giriş Yapmazsanız Hesabınız Silinecek

330ee0e2 8663 4dcb b0b4 078be0831a1f
Telegram hesap silme işini gerçekleştirebilmek için uygulamaya giriş yapmamalısınız.

Son aşamayı da tamamlandığında, seçilen zaman dilimi için Telegram hesabınızı kullanmazsanız, uygulama hesabınızı Android veya iPhone’da kalıcı olarak siler.

Bilgisayardan Telegram Hesabı Silme

telegram hesap silme nasil yapilir 1628510760
Telegram hesap silme işlemi tarayıcıdan da yapılabilir.

Telegram hesabınız seçilen zaman dilimi boyunca boşta kalırsa, hesabınız mesajlar ve kişilerle birlikte silinecek.Tüm bu anlatılan aşamalar yalnızca iOS ve Anroid kullanıcıları için geçerli. Telegram hesap silme iOS linki arayan kişiler, uygulama dışından website kullanarak silme işlemi gerçekleştirebilir.

Bilgisayardan kalıcı olarak hesap silmeniz için mevcut bir link bulunuyor. Bu linke tıklayarak belirli zaman dilimi seçmeden, anında hesabınızı kapatabilirsiniz. Bilgisayar kullanıcılar için geçerli olan Telegram hesap silme linki anroid için geçerli. İşte PC’de yapacağınız telegram hesap silme aşamaları:

 • Herhangi Bir Web Tarayıcısından Telegram Hesap Silme Kısmına Gidin: Yerleştirilen linke tıklayarak bu sayfaya hızlıca ulaşabilirsiniz.
 • Hesaba Kayıtlı Olan Numaranızı Girin: Hangi telefon hattından hesap açtıysanız o numarayı yazmalısınız.
 • Telefonunuza Gelecek Kodu İlgili Alana Girin: Telefonunuzda yer alan mobil uygulamaya gelen karmaşık sayılı mesajı, karşınıza çıkacak ilgili alana girin.
 • Hesabımı Sil Kısmına Tıklayın: Bu kısımda hesabınızı silme nedeniniz sorulacak fakat cevap vermek tamamen isteğe bağlı. Platformla ilgili memnun olmadığınız bir durum söz konusuysa bunu bildirmeniz doğru olacaktır.
 • Silme İşlemini Tekrardan Onaylayın: Güvenliğiniz ve herhangi bir yanlış işlem engellemesi için hesabınızı sileceğinizi tekrar onaylamanız gerekiyor.

Telegram Hesabı Yeniden Açılır Mı?

lupakan dulu whatsapp begini cara kembangkan bisnis online lewat telegram enu
Telegram hesabı, yeniden açılabilir.

Bu konuda merak edilenlerden biri de silinen hesabın tekrar kullanılıp kullanılamayacağı. Cevabını verelim, evet sildiğiniz hesabı güvenli doğrulamalardan sonra tekrar kullanabilirsiniz. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi, tüm medya ve mesajlar silinmiş olacak. Hesabınızı geri getirmek için programı tekrar telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirerek bulunduğunuz ülkeyi seçmelisiniz.

Daha sonra sildiğiniz hesaba ait telefon numarasını ilgili alana girerek gelen onay kodunu sisteme girin. Eğer mesaj ile kod iletilemezse telefon aramasıyla ya da kimlik doğrulama yöntemleri de kullanılabilir. Tüm bu işlemlerden sonra tek yapılması gereken profil bilgilerini doldurmak. Sonrasında ise ileri seçeneğine tıklayarak hesabınıza erişebilirsiniz.

Telegram uygulamasının diğer özelliklerini öğrenmek isterseniz; spoiler, video çıkartması ve yeni güncelleme ile ilgili haberlerimize göz atabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.