Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Stadia Stüdyoları, Microsoft-Bethesda Anlaşması Nedeniyle Kapatılmış!

Google, bulut tabanlı oyun platformu Stadia için açtığı oyun stüdyolarını kapatarak herkesi şaşırtmıştı. Gelen haberlere göre bu kararın altında, Microsoft-Bethesda anlaşması var.

Google Stadia Genel Müdürü Phil Harrison, Google’ın şubat ayı başlarında Los Angeles ve Montreal’deki iki oyun stüdyosunu kapatma kararının ardından çalışanlarla bir Soru-Cevap etkinliğinde bir araya geldi.

Kotaku’nun haberine göre Harrison, stüdyoların kapanma gerekçelerinden biri olarak Microsoft ile Bethesda‘nın çatı şirketi ZeniMax arasındaki 7,5 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını gösterdi.

Microsoft-Bethesda Anlaşması stadia

Microsoft, The Elder Scrolls, Fallout ve Doom ikonik serileri çatısı altına sokacak tarihi anlaşmayı ilk kez geçen yılın eylül ayında duyurmuştu.

Microsoft tarihinin en büyük anlaşması olarak kayıtlara geçen dev satın alma, Bethesda etiketi taşıyan tüm oyunların Xbox’a özel olmasını sağlayacak. Ayrıca gelecekte çıkacak tüm yeni Bethesda yapımları da ilk olarak Xbox Game Pass‘e dahil edilecek.

Microsoft Bethesda Anlasmasi

Bununla birlikte Stadia için açılan oyun stüdyolarının kapanması ile söz konusu anlaşma arasındaki bağlantının tam olarak ne olduğu belli değil.

Harrison ayrıca COVID-19 salgının ve oyun geliştirme maliyetlerindeki artışların da kararda etkili olduğunu söyledi.

Microsoft-Bethesda Anlaşması AB Tarafından İnceleniyor

Öte yandan Microsoft ile ZeniMax arasındaki satın alma anlaşması şu anda Avrupa Komisyonu tarafından inceleniyor. Tarihi birleşmenin, AB antitröst düzenleyicileri tarafından 5 Mart ‘a kadar karara bağlanması bekleniyor.

Geçen hafta Avrupa Birliği Hukuku web sitesi EUR-Lex’te görülen belgelerde, Vault adında yeni oluşturulan bir Microsoft yan kuruluşunun, ZeniMax ile birleştirileceğinden bahsediliyordu.

Söz konusu belgelere göre ABD’li şirket, ZeniMax’ın kontrolünü tek elde tutacak, ancak bunu Vault adındaki yan kuruluşu aracılığıyla gerçekleştirecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.