Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Avrupa Komisyonu, Microsoft ile Bethesda Arasındaki Tarihi Anlaşmayı İncelemeye Aldı

Avrupa Komisyonu, Microsoft ile Bethesda'nın çatı şirketi ZeniMax arasındaki 7,5 milyar dolarlık tarihi satın alma anlaşmasını incelemeye aldı. Nihai kararın 5 Mart'ta verilmesi bekleniyor.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft‘un geçtiğimiz yılın eylül ayında Wolfenstein, Fallout ve Doom gibi kült oyun serilerinin yaratıcısı Bethesda‘nın çatı şirketi olan ZeniMax Media‘yı tam 7,5 milyar dolara satın alması, oyun dünyasındaki taşları yerinden oynatmıştı.

bethesda satın alımı

Microsoft tarihinin en büyük anlaşması olarak kayıtlara geçen dev satın alma, Bethesda etiketi taşıyan tüm oyunların  Xbox’a özel olmasını sağlayacak. Ayrıca gelecekte çıkacak tüm yeni Bethesda yapımları da ilk olarak Xbox Game Pass‘e dahil edilecek. Anlaşma iki şirket tarafından onaylanmış olsa da, 7,5 milyar dolarlık tarihi satın almanın önünde hala bazı potansiyel engeller var.

Satın Alma, 5 Mart’a Kadar Karara Bağlanacak

Reuters’in aktardığı bilgilere göre Microsoft, satın alma işleminin Avrupa Komisyonu onayından geçmesi gerektiğini bildirdi. Anlaşma, AB antitröst düzenleyicileri tarafından 5 Mart ‘a kadar karara bağlanacak. Komisyon, iki şirket arasındaki anlaşmayı onaylayabileceği gibi, satın almaya dair kapsamlı bir soruşturma da açabilir. Bu da tarihi birleşmenin ertelenebileceği anlamına geliyor.

Her şeye rağmen hem Microsoft hem de Bethesda için gelecek bir hayli parlak görünüyor. Zira satın alma ile ABD’li teknoloji devinin bünyesine geçecek olan Bethesda; Skyrim, Oblivion, Fallout, The Elder Scrolls, Doom, Wolfenstein ve Dishonored gibi serilerden oluşan kült bir oyun kataloğuna sahip. Stüdyo, şu anda Starfield ve The Elder Scrolls serisindeki bir sonraki oyun üzerinde çalışıyor. Ayrıca ZeniMax Media’nın bir başka yan kuruluşu olan MachineGames‘in büyük bir yeni oyun geliştirdiği bilgisini de araya sıkıştıralım.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.