Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft, ZeniMax Satın Alması İçin ‘Vault’ Adında Yeni Bir Şirket Kuruyor

Bethesda'nın çatı şirketi ZeniMax’i bünyesine katmak için Avrupa Komisyonu’nun onayını bekleyen ABD’li teknoloji devi Microsoft, 7,5 milyar dolarlık tarihi anlaşma için Vault adlı yeni bir yan kuruluş oluşturmayı planlıyor.

Geçtiğimiz hafta içinde yaptığımız haberde, Avrupa Komisyonunun, Microsoft ile Bethesda‘nın çatı şirketi ZeniMax arasındaki 7,5 milyar dolarlık tarihi satın alma anlaşmasını incelemeye aldığını sizlere aktarmıştık. Tarihi birleşmenin, AB antitröst düzenleyicileri tarafından 5 Mart ‘a kadar karara bağlanması bekleniyor.

Avrupa Birliği Hukuku web sitesi EUR-Lex’te görülen belgelerde, Vault adında yeni oluşturulan bir Microsoft yan kuruluşunun, ZeniMax ile birleştirileceğinden bahsediliyor.

microsoft zenimax satın alma

Konuya ilişkin elimizde fazla bilgi yok, ancak Vault, Microsoft’un yeni satın almalarını yarı bağımsız bir çatı altında barındırmak için kuruluyor olabilir. Söz konusu belgelerde açıkça Microsoft’un ZeniMax’ın kontrolünü tek elde tutacağı, ancak bunu Vault adındaki yan kuruluşu aracılığıyla gerçekleştireceği belirtiliyor.

Microsoft’un bu adımı, şirketin bir parçası olan ve Xbox Game Studios markası altında barındırılan Obsidian, Ninja Theory ve Double Fine gibi önceki satın almalardan tamamen farklı bir yaklaşıma işaret ediyor.

microsoft bethesda

ABD’li teknoloji devi, daha bağımsız bir yapı yaratmak amacıyla Bethesda, Arkane ve MachineGames gibi ZeniMax stüdyolarını Vault altında toplamak istiyor olabilir.

7,5 milyar dolarlık satın alma ile Microsoft’un bünyesine geçecek olan Bethesda; Skyrim, Oblivion, Fallout, The Elder Scrolls, Doom, Wolfenstein ve Dishonored gibi serilerden oluşan kült bir oyun kataloğuna sahip.

Stüdyo, şu anda Starfield ve The Elder Scrolls serilerindeki yeni oyunlar üzerinde çalışıyor. Ayrıca MachineGames‘in büyük bir yeni oyun geliştirdiği bilgisini de araya sıkıştıralım.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.