Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Sosyal Medyadan Gelir Sağlayanlar İçin Yeni Dönem 1 Ocak’ta Başlıyor

Sosyal medya platformları üzerinden gelir elde eden kişileri ilgilendiren vergi düzenlemesi, 1 Ocak 2022 itibarıyla yürürlüğe giriyor. Düzenlemenin detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyadan gelir elde edenleri ilgilendiren yeni vergi düzenlemesi, 1 Ocak itibarıyla uygulanmaya başlanacak. Gelir İdaresi Başkanlığı da (GİB) Kanundaki değişiklikler özellikle Türkiye’deki YouTuber’ları yakından ilgilendiriyor. Düzenlemeye göre, 2022 yılında sosyal medya üzerinden elde edilen gelirleri 880 bin lirayı aşmayan kazançlarda yüzde 15 stopaj ödenecek.

Sosyal medya fenomenleri, söz konusu tutara kadarki kazançlarında beyanname vermek zorunda kalmayacak. Yasa teklifiyle 880 bin liraya kadar getirilen istisnadan yararlanılabilmesi için kişinin Türkiye’de yaşaması ve gelirinin Türkiye’deki bir bankaya yatması gerektiği belirtildi. Böylece Maliye İdaresi, söz konusu hesaptaki hareketliliği kontrol edebilecek.

Yüzde 15 Stopaj İçin Sınır 880 Bin Lira

sosyal medya vergi düzenlemesi

Dünya.com’dan Numan Emre Ergin’in haberine göre yapılan düzenleme uyarınca, internet ortamındaki sosyal medya sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren gelir vergisinden istisna olacak.

Öte yandan, 2022 yılında yüzde 15 stopaj için belirlenen 880 bin liralık tutar, her yıl için ayrı ayrı değerlendirilecek. Bu da ilgili meblağın gelecek yıllarda artabileceği anlamına geliyor. Independent Türkçe’nin haberine göre 2020 yılında yaklaşık 20 bin kişinin sosyal medya platformlarından gelir elde ettiği görüldü. 100 bin lirayı aşan gelir elde eden 975 kişi hakkında inceleme başlatıldı. Bu incelemelerde 404,7 milyon lira matrah farkı tespit edildi ve 72 milyon lira vergi tarhiyatı yapıldı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.