Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Sony, PlayStation 5’in Toplam Satış Adedini Açıkladı

31 Haziran 2022'de sona eren mali yıl için finansal sonuçlarını açıklayan Sony, PlayStation 5 satışlarının 21.7 milyona ulaştığını bildirdi.

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, 30 Haziran’da sona eren 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin mali bilançosunu açıkladı. Rapora göre hala karaborsada olan PlayStation 5 satışları hafif de olsa ivme kazanırken, kullanıcı harcamaları düşüş gösterdi.

İlk olarak 2020 sonbaharında piyasaya sürülen PS5, henüz iki sene dahi olmamışken dünya genelinde 21.7 milyon adet sattı. Sony, ilk çeyrekte yaklaşık 2,4 milyon daha konsol sevkiyatı yaptığını belirtti. Rakamlar, şirketin umduğundan daha yavaş büyüse de, PS5 satışının giderek daha fazla istikrar kazandığı görülüyor.

PlayStation 5, Şimdiye Kadar 21.7 Milyon Sattı

playstation 5 fiyatı

Yazılım, aksesuarlar ve abonelikler alanında ise sönük bir tablo bizleri karşılıyor. PlayStation 4 ve Playstation 5 oyun satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 17 milyon düşüşle 47.1 milyon oldu. Tüm oyun satışlarının yüzde 79’u, önceki çeyreğe göre yüzde 8 artışla dijital olarak gerçekleşti. Uzun yıllar sonra 2021’in son çeyreğinde abone kaybeden PlayStation Plus, vedalaşmak durumunda kaldığı üyelerini yavaş yavaş geri kazanmaya başladı.

Yakın zamanda yenilenen abonelik servisi, dünya genelinde 47,3 milyon kullanıcıya ulaştı. Yeni PS Plus aboneliklerinin haziran ayında satışa çıktığı düşünülürse üye tabanının önümüzdeki çeyrekte daha da büyümesi kuvvetle muhtelemel. Sony’nin ilk çeyrek sonuçları genel olarak kötü olmasa da, bütünüyle pembe bir tablo çizmiyor. Devam eden COVID-19 pandemisi, artan geliştirme maliyetleri, enflasyon, üretim sorunları, kullanıcıların oyunlara olan ilgi düzeyi ve daha birçok faktör, Sony gibi sektördeki çoğu şirketi derinden etkiliyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.