Sherlock Holmes Chapter One İnceleme

Sherlock Holmes Chapter One, bazı harika fikirleri olsa da bunları doğru düzgün uygulamayı başaramayan ve bu da yetmezmiş gibi performans sorunlarına sahip bir yapım.

Sherlock Holmes Chapter One, Frogwares tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir aksiyon-macera ve gizem oyunu. Bu yapımın harika bir konsepti ve hikayesi var ancak bir dizi performans sorunu, sinir bozucu bulmacalar ve kaynak materyalden biraz fazla sapan unsurlar nedeniyle beni hayal kırıklığına uğrattı.

Adından da anlaşılacağı gibi Sherlock Holmes Chapter One, ünlü dedektifin hayatının daha erken bir döneminde geçiyor. Bu oyunda Sherlock hala yirmili yaşlarında. Oyun, Sherlock’un çocukluğunu annesi ve erkek kardeşiyle birlikte geçirdiği Akdeniz’deki Cordona adasında geçiyor.

Sherlock, annesinin mezarını ziyaret etmek için adaya bir gezi yapıyor. Yakında annesinin ölümünde, göründüğünden daha fazlası olduğunu öğrenecek ve onun ölümüyle ilgili gerçeği öğrenmek için bir göreve gidecek. Sherlock’un da kendisine ait bir sırrı var çünkü yolculuğunda ona John adında bir adam eşlik edecek.

Sherlock Holmes Chapter One İnceleme

Sherlock Holmes Chapter One İnceleme; Sorunlar, Sorunlar, Sorunlar

Sherlock Holmes Chapter One, Sherlock’un adayı keşfetmesi, ana hikayeyi sürdürmeye devam etmesi veya yandaki vakaları çözmesi ile oyuncuyu Cordona’ya bırakıyor. Ada, terk edilmiş Holmes aile malikanesini dekore etmek için kullanılabilecek kıyafet veya mobilya satıcılarına ev sahipliği yapıyor.

Cordona’nın kendisi, görülecek çok sayıda ziyaret edilecek yer ile muhteşem. Sherlock Holmes Chapter One’ın açılışta donma, yavaşlama, kamera döndürülürken kaybolan ve yeniden görünen varlıklar şeklinde bir dizi performans sorunu yaşaması çok yazık. Bu sorunlar ben oyunu oynarken, oyununun tamamı boyunca ortaya çıktı ve sürekli olarak dikkatimin dağılmasına sebep oldu.

Sherlock Holmes Chapter One‘ın kapsayıcı hikayesi büyüleyici, çünkü büyük dedektifin hayatının bir bölümünde kendinden emin olmadığı bir dönemdeki parlak ve sorunlu zihnine ilginç bir bakış sunuyor. Sherlock, ailesinin malikanesine eriştiğinde, akrabalarının karanlık sırlarının ardındaki gerçeği yavaş yavaş ortaya çıkarmalı

Oyunun en kötü yani, bulmacalarının çoğunun çözümlerinin 90’ların macera oyunundan geliyormuş gibi hissettirmesi; Burada mesele sahnede ne olduğunu mantıklı bir perspektiften çözmekten çok, yazarın ne düşündüğünü tahmin etmekle ilgili.

Kullanıcı arayüzü yardımcı olmuyor ve oyunun bir ipucu sistemine çok ihtiyacı var. İpuçları suçları çözmek için değil, davanın nasıl ilerleyeceğini bilmek için lazım çünkü bir gizemi çözdükten sonra bile Sherlock’un kiminle konuşması gerektiği hiçbir zaman net değil.

Sherlock Holmes Chapter One‘ın en sinir bozucu yanı John. Her sorunun çözümünü anında tahmin edemediği için sürekli olarak Sherlock’la alay ediyor, hatta bazı sorunların çözümü bu olsa da, bir suç mahallindeki şüphelileri veya Cordona sakinlerini sorgulamaya kadar uzanıyor. Bu durum, Sherlock’un tüm kanıtları incelediği ve ardından oyuncunun Sherlock’un zihninde John’u kontrol altına aldığı bir sahne ile sonuçlanıyor.

Sherlock Holmes Chapter One İnceleme

Sherlock Holmes Chapter One İnceme; Savaş Sistemi

Sherlock, savaş sisteminin devreye girdiği yolculuğunda muhalefetle karşılaşacak. Sherlock Holmes Chapter One‘daki dövüş sistemi, önemli bir takılma noktası. Sherlock, hemen karşı koyacak ve onu geri iteceklerinden, düşmanlarına koşup yumruklayamıyor. Bunun yerine, önce düşmanları ya barutla sersemletmeniz ya da çevrenin bir kısmını kendi lehinize kullanmanız gerek.

Sherlock’un düşmanlarını alt etmesi gereken bir savaş sistemi fikri harika, ayrıca bir tabancanız da mevcut. Sherlock’un düşmanları silahıyla basitçe vurması mümkün o zaman tek bulmaca düşmanın zırhının parçalarını vurmak. Oyun, düşmanlarını katlettiği için Sherlock’u cezalandırmıyor; Aslında, Cordona’nın etrafına yayılmış, Sherlock’un düşman dalgalarını yenmesi gereken görevler bile var. Düşmanları şiddetle öldürme yeteneği, Sherlock Holmes’un ortak bir temel konseptine aykırı ve Haydut Lairs, oyunda tamamen yersiz olmuş.

Sherlock Holmes Chapter One ile ilgili birçok sorun güncellemelerle çözülebilir. Performans sorunları giderilebilir, John’un rahatsız edici davranışı yumuşatılabilir ve iyileştirilmiş bir ipucu sistemi, bir dava sırasında kaybolmanın yarattığı hayal kırıklığını ortadan kaldırabilir.

Sherlock Holmes Chapter One İnceleme

Sherlock Holmes Chapter One İnceleme; Sonuç

Birkaç ince ayar ile Sherlock Holmes Chapter One, dedektiflik türünde ilginç bir açık dünya oyunu haline gelebilir. Şu anki haliyle, Sherlock Holmes’un tüm zamanların en büyük dedektifi rolünü tam olarak benimseyebilmesi için oyunun üzerinde hala çok çalışılması gerek.

Oyunu Steam‘den satın alabilirsiniz ancak ben almak için acele etmemenizi ve mutlaka güncelleme beklemeniz gerektiğini tavsiye ediyorum. Oyunun tamamen Türkçe dil desteği ile çıkış yaptığını ve 199 TL karşılığında satın alabileceğinizi de belirtelim.

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol