Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Riot Games ile Davalıktı: Mobile Legends Geliştiricisi Satılıyor

Popüler sosyal medya uygulaması TikTok'un ana sahibi ByteDance'in Mobile Legends: Bang Bang'in geliştiricisi Moonton Technology'yi satmayı planladığı bildirildi.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından TikTok’un sahibi ByteDance, Moonton Technology‘yi satmanın hesaplarını yapıyor. Reuters‘ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Çinli firma, birkaç potansiyel alıcı ile görüşüyor.

Mobile Legends: Bang Bang’in geliştiricisini 2021 yılında bünyesine katan ByteDance, oyun endüstrisinde büyük bir ses getiren bu anlaşma için yaklaşık 4 milyar doları gözden çıkarmıştı. Son yıllarda oyun alanındaki operasyonlarını küçülten şirket, geçtiğimiz yılın eylül ve aralık aylarında yüzlerce çalışanın etkilendiği bir işten çıkarma yapmıştı.

ByteDance, Moonton’u Elden Çıkarmayı Planlıyor

Öte yandan Moonton, Riot Games ile uzun süredir devam eden bir yasal savaşın tam ortasında yer alıyor. Çinli Tencent’in çatısı altında faaliyet gösteren Riot, Google Play Store üzerinden 500 milyondan fazla kez indirilen Mobile Legends’ın League of Legends Wild Rift‘in kopyası olduğu iddiasıyla Şangay merkezli geliştiriciye telif hakkı ihlali davası açmıştı.

Mobile Legends'ın Geliştiricisi satılıyor

Los Angeles federal mahkemesine sunulan dava dosyasına göre Moonton, oyunun çeşitli unsurlarının ve tanıtım materyallerinin telif haklarını ihlal etti. Riot, 2015 yılından bu yana League of Legends‘ın mobil oyunlarda kopyalandığını öne sürüyor. Esasen iki şirket arasındaki anlaşmazlık beş yıl önceye dayanıyor.

2017 yılında Mobile Legends Bang Bang ve diğer Moonton oyunlarının League of Legends‘ı taklit ettiğini iddia ederek Moonton’a dava açan Riot Games, Los Angeles federal mahkemesi tarafından ret yemişti. Çatı şirket Tencent’in araya girmesiyle Çin’e taşınan davada, Moonton’un telif haklarını ihlal ettiğine ve Riot’a 2,9 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiğine karar verildi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.