Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

PlayStation 5, 50 Milyon Satışı Geride Bıraktı

Sony, PlayStation 5'in üç yıl içerisinde 50 milyon adet satışı geride bıraktığını açıkladı.

Sony, üç yıl içerisinde 50 milyon adet PlayStation 5 sattığını duyurdu. Bir önceki konsol nesli olan PlayStation 4 de üç yıl içerisinde neredeyse 50 milyon adet satmıştı. Daha net olmak gerekirse, PS4 50 milyon satış adedine 160 haftada ulaşırken, PS5 ise 50 milyon satış adedine 161 haftada ulaştı. Buradan yola çıkarak konsolların hemen hemen aynı performansı gösterdiğini söyleyebiliriz.

PlayStation 5’in çıkış yaptığı dönemde devam eden çip sıkıntıları sebebiyle konsolun tedarik aşaması sorunluydu. Tüm bu sorunlu sürece rağmen, konsolun bu kadar çok satması büyük başarı. Durumu bilmeyenler için; pandemi sebebiyle yaşanan yarı iletken sıkıntısı sebebiyle konsolların da üretimi uzun süre aksadı. Yüksek talep ve düşük arz süreciyle yaşanan bu sıkıntılar, resmi olarak 2023 yılında sona erdi.

PlayStation 5 En Çok Satan Konsollar Arasına Girebilir

PlayStation 5, 50 Milyon Satışı Geride Bıraktı

Sony’nin küresel pazarlama, satış ve iş operasyonlarından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Eric Lempel, Financial Times’a 2023’ün Kara Cuma satış döneminin PlayStation tarihinde hem adet hem de gelir açısından PlayStation satışları açısından en büyük Kasım ayı olduğunu söyledi. Yine de, konsolun en çok satışlarını 2022 yılında yaptığını da biliyoruz.

PlayStation 4, 117,2 milyon adet satarak tüm zamanların en çok satan beşinci konsolu oldu. PlayStation 5 de böyle bir satış performansı gösterirse, en çok satan konsollar arasına girmesi muhtemel. Yine de, gelmiş geçmiş en zayıf konsol nesillerinden birisini yaşıyoruz. Konsola özel oyunları göz önüne alırsak;
Horizon Forbidden West, Returnal, Spider-Man 2 haricinde pek bir özel oyun göremedik ki bu oyunlar da PC’ye gelmeye başladı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.