Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

PlayStation 5, 25 Milyon Sevkiyata Ulaştı

PlayStation 5'in 2022 yılındaki satış rakamları açıklandı. Ancak şirket hedeflediği 18 Milyon satışa ulaşamadı.

Sony, 30 Eylül 2022’de sona eren mali yıl için finansal sonuçlarını açıkladı ve verilerde satış rakamları açıklandı. Raporda PlayStation 5’in Kasım 2020’deki ilk lansmanından bu yana 25 milyon küresel sevkiyata ulaştığı belirtildi. Verilere göre konsol devi son zamanlarda 3.3 milyon adet PS5 sevkiyatı yaptı. Üretim sıkıntıları, COVID-19 salgını ve maliyet krizinden etkilenen konsol satışları görünüşe göre istikrarlı devam ediyor.

Sony, donanım rakamlarına ek olarak şu anda 45.4 milyon PlayStation Plus abonesi olduğunu da açıkladı ancak rakamlar geçen yıla göre 1.8 milyon azaldı. Microsoft’un Xbox Game Pass hizmeti gibi, PlayStation’ın da ekonomideki çöküş yüzünden sürekli mücadele ediyor. Yine de 45 milyon oyuncu endişe edilecek bir kitle değil bu yüzden şirket oldukça rahat.

PlayStation 5 18 Milyon Satışa Ulaşma Hedefinde

PlayStation 5

PlayStation 4 ve PlayStation 5 oyun satışları bu yıl 13.9 milyon düşüş yaşayarak toplam 62.5 milyona ulaştı. Oyun satışlarının yüzde 63’ü dijital satın alımlardı. Bu yüzden dijital satın alımlar hala fiziksel satın alımlardan daha yüksek gelir sağlıyor. Şirket, kazanç çağrısı sırasında PS5 satışlarının plana göre devam ettiğini ve hala 18 milyon satış hedefine ulaşabileceğine inandığını söyledi.

Devamında Sony, oyun karlarındaki düşüşün oyun geliştirme ve satın alma maliyetlerindeki artıştan ve yüksek döviz kurlarından olumsuz etkilendiğini belirtti. Şirketin genel kârı, müzik ve görüntüleme işindeki güçlü performansı oyundaki düşüşleri dengelediği için yüzde 8 artarak 2.32 milyar dolara yükseldi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.